Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Tüm dünya mazlumlarının acı ve keder gözyaşlarinin dinerek yerini sevinç ve huzur damlalarına bıraktığı ve tüm alemin İslam güneşiyle aydinlandiğı bayramlara ulaşmak duasıyla... Mübarek Ramazan Bayramimiz size ailenize ve tüm İslam alemine hayırlar getirsin inşallah.

::Ziyaretci Defteri
İnaadına Kur’anda birlik
25.12.2016 18:03:05

Bir portreye rahmetli Mutahhari’yi koymanız ümmetin mezhep taassubu üzerine bir birini kırdığı bir zamanda ne de güzel olmuş.Allah razı olsun.

Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
BİBER DOLMASI (ÖYKÜ)
Akşam yemeği için sofra kurulmuştu. Baş köşeye oturup çocukları sofraya çağırdım. Tek tek geldiler isteksizce. Hepsi kendi yerine oturdu. Büyük kızım, burun kıvırarak, cevabını bildiği bir soruyu sordu annesine; -Anne yemekte ne var? -Biber dolması kızım. -Başka bişey var mı? -Salata ve yoğurt var kızım. -Ama anne, dolmadan nefret ediyorum. Ne yiyeceğim şimdi ben? Eşim bıkkınlık ifade eden bir yüzle; -Size de birşey beğendiremiyorum kızım! Ne pişireceğimi şaşırdım vallahi, dedi. Sofrada herkesin yüzü asıldı. Bir sessizlik oluştu. Bense gözlerimi dolmalardan alamıyordum. Dolmalara bakar halde; -Size bir hikaye anlatayım mı? dedim. -Eveet, dedi küçükler. Eşim ve büyük kızımda şaşkın gözlerle beni izlemeye başladılar. "Çocuktum. Çocuklarım okula gidecek diye babam köyden şehre getirmişti bizi. Çiftçilikten başka şey bilmeyen babam, şehirde çok iş aramış ama bulamamıştı. Sonunda çaresiz kalmış ve yurtdışına işçi olarak gitmek için birileriyle anlaşmıştı. Bu kişiler, babamı işçi olarak Almanya’ya götürmek için onbin lira istemiştilerdi. Babam bir akrabadan kısa süreliğine onbin borç istemiş. Önce olmaz diyen akrabamız, üç ay içinde yirmibin olarak geri ödenmek kaydıyla verebileceğini söylemişti. Açıkça faizli borç vermek istemişti. Babamda çaresiz kaldığı için bunu kabul etmişti
Yazar : Dilek Buz   Eklenme Zamanı : 10.3.2020 00:18:16 devamı >
TANRIDAN PAY KAPMAK
Tanrıdan Pay Kapmak İnsana biçilen ömür, mal ve evlat biriktirmek için midir? Altın ve saltanat... Para ve iktidar.... Hisse senedi ve şöhret.... Araba, villa, nakit ve asker... Tabi ki öyledir!; insanlık tarihi bunun isbatıdır. Süreç ilk insan olan Adem ile başlamış, bugüne kadar aralıksız devam etmiştir. Bundan sonrada devam edecektir. Bu düzen birey ve toplum olarak kusursuz işletilmiştir. Adı bazen ben/ego olmuş, bazen Firavun, bazen Karun, bazen krallık, bazen demokrasi, bazen cumhuriyet, bazen kapitalizm bazen de komünizm... Ve daha birçok isim kullanılmış. Ama özü hiç değişmemiş. Acı, zulüm, katliam, savaş, fitne, esaret, uyuşturucu, hırs, intikam, tahakküm gibi uygulamalar mal ve istikbal edinmenin en meşru yöntemleri olmuş.
Yazar : Dilek Buz   Eklenme Zamanı : 27.2.2020 00:14:35 devamı >
BİZİ CESUR KILAN KELİMELERİMİZ VAR
Dünyayı değiştirecek kelimeler aslında benim kendimi değiştirdiğim ölçüde değişen koşulları gösterdi bana. Tıpkı resulün Hira’dan çıkıp Mekke sokaklarına koşarak indiğinde dünyayı değiştirecek kelimeleri de yanında taşıması gibi..
Yazar : Bünyamin Zeran   Eklenme Zamanı : 17.2.2020 23:17:43 devamı >
HAYATI YAŞAYARAK GEÇ; KOŞARAK DEĞİL
Bir arkadaşımla beraber puslu ve soğuk bir günde eve ulaşmaya çalışıyorduk. Hava kararmaya yüz tutmuş, tanıdığımız yollar tanınmaz olmuş, takatimiz iyice azalmıştı. Sanki biz yürüdükçe yollar uzuyor, evimize yaklaşmak bir yana sanki daha da uzaklaşıyorduk. Sıcak yuvamız, karnımızı doyuracak çorba ve ekmeğimiz bir adım ötemizde olmalıydı ama gizemli birşey bizi hedefimize yaklaştırmıyordu. Labirentte dönüp duruyorduk sanki. Buma benzer hislere sahiptik ikimizde. Derken arkadaşıma dönüp; -Bu böyle olmaz, bu gidişle evimizi bulamayacağız. En iyisi farklı yollardan gidip arayalım. Kader bizi ayırmayı deniyor. Bir fırsat verelim kadere; yoksa ikimizde helak olacağız. -Tamam, ben bu sokaktan dönüyorum öyleyse. Sen de şu önümüzde yürüyen kişiyi takip et. Belki o yolu biliyordur. Kaybolma sakın. Havlayan köpeklere dikkat et. Onlarla karşılaşma sakın...
Yazar : Dilek Buz   Eklenme Zamanı : 6.2.2020 10:51:24 devamı >
HERŞEYİ GÖRDÜM HEPSİNİ DUYDUM
HERŞEYİ GÖRDÜM HEPSİNİ DUYDUM "Ölmeden mezara girdiğimde, yeryüzünün tüm sırlarına vakıf oldum. Benim için hiçbir bilimle ispat edilemeyecek, en büyük filozofların bile bilemeyeceği, ruhbanların hissedemeyeceği, bugüne kadar yazılmış metinlerde okumadığım sırların tamamına, ölmeden mezara girdiğimde vakıf oldum. Ölmeden mezara nasıl girilir mi diyorsunuz? Bilmiyor musunuz? Duymadınız mı? Görmediniz mi? Öyleyse anlatayım size hikâyemi ama lütfen iyi dinleyiniz; zira hikayem sizi de ilgilendiriyor ama korkmayınız; acı çekmiyor sadece hissediyorsunuz. Tam yaşımı bilmiyorum, aslında nüfus kayıtlarına göre kırk yaşındayım. Ama altı yıl önce geçirdiğim trafik kazası sonrasında yatağa bağlı kalıp, altı yılımı bitkisel hayatta geçirdiğim için ne kadar yaşadığımı, kaç yaşında olduğumu söylemek biraz zor benim için. Yine de otuzdört yılımı insanlar gibi, altı yılımı da bitkiler gibi yaşadığımı söyleyebilirim. Bitkisel hayat ifadesi doğru bir tanımlama bence. Aynı bitkiler gibi tepkisiz yaşıyor, onlar gibi bakım görüyorsunuz. Zamanı geldiğinde birileri tarafından sulanıyorsunuz, temizlik bakımınız yapılıyor, hatta iyi bir hava da balkona çıkarılarak güneş almanız bile sağlanıyor. Bakıcınız tarafından iyi bakıldığınızda canlı duruyor ama teşekkür edemiyorsunuz. Minnetinizi ancak hayatta kalarak gösterebiliyorsunuz.
Yazar : Dilek Buz   Eklenme Zamanı : 2.2.2020 23:21:16 devamı >
ÇİÇEKÇİ
Esnafın huzurla işini yapması çok zor bu devirde. Üç kuruş ekmek parası kazanmak uğruna akıllısıyla, delisiyle, velisiyle herkese katlanmak zorunda kalıyor. Esnaf dediğin işine mi bakacak, insanlarla mı uğraşacak birbirine karıştı. Ben bir çicekçiyim. Küçük ama çeşidi bol bir dükkanım var. Mevsimine göre çiçek sipariş eder, raflara itina ile dizerim. Benim kadar hassas çiçekçi olamaz. Bir elimde bez, bir elimde içi su dolu sprey gün boyu, çiçeklerimi tek tek silerim, sularım, onlarla konuşurum. Onun için en canlı, en renkli, en kokulu çiçekler hep bende olur. Müdavim müşterilerim vardır. Sevdiğiyle buluşacak olan, küstüğüyle barışmak isteyen, misafirliğe gidecek olan, bir bebek doğduğunda, bazen biri öldüğünde çiçek alanlar vardır. Bazen mesaj vermek için kullanılır çiçeklerim; küskünlük çiçekleri vardır, aşkı işaret edenler vardır, ayrılık ve hüznü anlatan, acı ve kederi... Renklerine ve kültürüne göre anlam kazanır çiçeklerim. Karanfille gül aynı değildir mesela; papatya ile sarı lale, orkide ile menekşe, beyaz krizantem ile ağlayan gelin... Duruma ve ihtiyaca göre, taşıdığı mesajı ile sahibini arar çiçeklerim. Lakin gel gör ki; çoğu anlamaz çiçeklerin dilinden; kimisi parasına göre çiçek alır, kimisi renklerine göre. Makam sahibine gidecekse pahalı olandan, işyeri için yapay plastikten, öğrenciye ķısa ömürlü olandan... Çiçekler mesajlarına ve güzelliklerine göre değil, keseye ve kişiye göre alınıyor. Çiçeğini seçmeden fiyat soran müşteriyi hiç sevmem, çiçeklerime tek tek dokunulmasını sevmem, ukala, geveze ve çiçeklere kaba davrananları hiç sevmem. Ama akşama kadar da bu tiplerle uğraşırım. İşte şikayet ettiğim husus tam da budur. Beni, çiçekçi gibi değil; pazarcı gibi görmeleri, işime, çiçeklerime saygı göstermemeleri. Bununla beraber insanların kendi duygularına karşı da saygısız olmalarına dayanamıyorum. Ben çiçekçiyim, bana çiçek almaya gelin, caka satmaya, dert yanmaya, pazarlık etmeye degil!
Yazar : Dilek Buz   Eklenme Zamanı : 8.1.2020 13:55:49 devamı >
HER KAPININ ARDINDA BİRİ VAR
Saatlerdir yazmaya çalışıyorum ama olmuyor. Bir öykü yazmak istiyorum, yazamıyorum; adeta engelleniyorum. İnanılmaz bir şekilde ilk cümlemi yazmam, yarım saatten fazla sürdü. Sonraki yarım saati de, ilk cümlemi düzenlemekle geçirdim. Yine de istediğim gibi olmadı. Beni, esrarengiz şekilde rahatsız eden birşeyler vardı; ama ne olduğunu bir türlü bulamıyordum. Ne yaparsam yapayım, ya birşeyler eksik, ya birşeyler fazla... Büyülenmiş gibiydim. İnanamıyordum. Aslında çok basitti giriş cümlesinde anlatmak istediklerim; "aniden ortaya çıkan kara bulutlarla beraber, gün bitip gece başlıyor, sükunet, yerini yağmur, kar ve fırtınaya bırakıyordu" İşte bunun gibi birşey yazacaktım ama yazamadım. Hepsini sildim.
Yazar : Dilek Buz   Eklenme Zamanı : 30.12.2019 22:54:25 devamı >
İNSANA DAİR KONUŞMAK
Allah insanı iki cins olarak tarif eder. Erkek ve kadın… Allah erkeği kadına göre üstün yaratmadığı gibi erkeği de kadının kölesi olarak yaratmamıştır. Kainatın düzeni içinde kadına dair sorumluluklar olduğu gibi erkeğe dair de sorumluluklar vardır. Bu sorumluluklar fıtrata kodlanmış sorumluluklardır. Sonradan spontane gelişen sorumluluklar değildir. İslam, herkesin kendi sorumluluğu dairesinde hareket etmesini mecbur kalınmadıkça da o sorumluluk alanı dışına çıkılmamasını öğütlemiştir. Mesela savaşmak fıtraten erkek işidir ama mecbur kalınırsa kadınlar da sevdiği değerler uğruna savaşır. Kadınların savaşıyor olması onları erkek gibi savaşa meyilli ve dayanıklı hale getirmez. Kadın doğurganlık özelliği ile anne fıtratına sahiptir. Zariftir, merhametlidir, duygularına daha çok bağlıdır. Bu kadını erkekten daha aşağı çekmez aksine ona erkeği bu özellikleriyle terbiye etmeyi ve zarif yapmayı sorumluluk olarak ona yükler. Modern hayat önce kadın üzerine oyunlar kurdu. Kadının özgürleşmesi kendini ifade edebilmesinin yolunu kapitalizmin üretim alanına dahil olmakla ilintilendirdi. Çünkü kapitalizmin ucuz işgücüne ihtiyacı vardı. Kadının üretim alanına dahil olması onun evin dışına çıkmasını gerektiriyordu. Evin dışı içi gibi güvenli değildi. Evin dışında kendisini neyin beklediğini bilmeyen kadın sözün büyüsüne kapılarak kapıyı araladı. Dışarısı çok renkli ve olabildiğince bilinmezliklerle doluydu. Kapitalizmin amacı kadına güvenli bir dünya sağlamak da değildi. Kadın üzerinden daha fazla tüketim nesnesi elde etmek ve sermaye sahiplerine yeni üretim alanları ihdas etmekti. Kadın dışarı çıkınca ev kıyafetlerinden kurtulması gerekiyordu. Sürekli dışarıda giyebileceği kıyafetlerin üretilmesi şarttı hem de milyon farklı tarz ve desende. Doğal olarak bunun fikri olarak da beslenmesi gerekiyordu ki “moda” olgusu süreçte yerini aldı. Tabii her kadın farklı olmalı idi ve her kadının kendi tarzı olmalıydı bu sadece kıyafetlerle olacak şey de değildi kozmetik sektörü de işin içerisine dahil olmalıydı. Parfümlerden, rujlara, rimellere, allıklara ve daha birçok şeye varıncaya kadar bir sürü tüketim nesnesi aynı zamanda sermaye sahipleri için yeni üretim alanları ihdas edildi. Her gün yeni kıyafetler ve kozmetik malzemelerin ışığında parlayan kadın aynaya baktığında eski halinden eser kalmadığının farkındaydı. Başlangıçta kapitalizmin ucuz işgücü olmanın yanında evde yine de anneydi, kadındı, gelindi. Zamanla her bir sorumluluğundan arınarak yalnızca kadın olmayı seçti hatta artık cinsiyeti ile anılmaktan da vazgeçti. Kapitalizmin efendileri kadının bu halini çok sevdi.
Yazar : Bünyamin Zeran   Eklenme Zamanı : 23.12.2019 11:08:09 devamı >
KENDİNİ BULMAK
Ukala ve kekeme bir genç yaklaştı. Konuşurken bazı kelimeleri tekrar ediyor, seri konuşarak durumu kapatmaya çalışıyordu. -Ey bilge kişi, bana öyle birşey söyle ki; kulağıma küpe olsun, dedi. -Kendini bilen Rabbini bilir, dedi bilge. -Ey bilge, yeni birşey söylesen olmaz mı? Bu sözü kaç defa gördüm, duydum, okudum. -Her gördüğünü, her duyduğunu bildin mi sanırsın evlat? Sen kendini bilir misin? Öyle olsaydı bu soruyu sorar mıydın hiç? -Kendini bilen ne sorardı? -Ancak kendini bilen bilir, bu sualin cevabını. - Yani sende mi bilmezsin kendini? -Allah bilir... -Peki bir kimse nasıl bilir kendini? Yani kendini bilmenin yolu nedir? Var mıdır? -Vardır elbet; kişi iki aşamada bilebilir kendini. -Neymiş bu iki aşama?
Yazar : Dilek Buz   Eklenme Zamanı : 23.12.2019 00:27:42 devamı >
SİS VE ANKARA
Sis ve Ankara Bugün Ankara sise boğuldu. Göz gözü görmüyor derler ya, aynen öyle. Bir tuhaf sessizlik sardı hertarafı, hiç böylesini görmedim. Kimsecikler yok sokaklarda. Korku filmleri gibi. Herşey gizlenmiş sanki; her an bir saldırı olacak gibi, sarp bir uçurumdan düşecek gibi, önünüze canavar atlayacak gibi... İnsan görmediğinden korkar; hesap yapamaz, kıyaslayamaz, savunma geliştiremez, emin olamaz. Bu yüzden göremeyip korktuğuna karşı saygı geliştirir, sonra kutsal duygular besler, sonra hiç farkına varmadan tapınmaya
Yazar : Dilek Buz   Eklenme Zamanı : 22.12.2019 09:08:07 devamı >

 
::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003183338

iletişim : editor@kimokur.com