Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Tüm dünya mazlumlarının acı ve keder gözyaşlarinin dinerek yerini sevinç ve huzur damlalarına bıraktığı ve tüm alemin İslam güneşiyle aydinlandiğı bayramlara ulaşmak duasıyla... Mübarek Ramazan Bayramimiz size ailenize ve tüm İslam alemine hayırlar getirsin inşallah.

::Ziyaretci Defteri
İnaadına Kur’anda birlik
25.12.2016 18:03:05

Bir portreye rahmetli Mutahhari’yi koymanız ümmetin mezhep taassubu üzerine bir birini kırdığı bir zamanda ne de güzel olmuş.Allah razı olsun.

Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
GÜNDEMLER GÜNDEM OLA
Bünyamin ZERAN


Gündemleri oldukça yoğun olan bir ülkede ikamet etmekteyiz. Asya’yı Avrupa’ya bağlayan ve Ortadoğuya oldukça yakın bir yerde bulunuyor olmamız haliyle bizi ziyadesiyle gündeme gark ediyor. Ayrıca halkı islamla şereflenmiş bir ülkede bulunmamız bizi etrafımızda gelişen olaylara da sessiz kalmamaya mecbur etmektedir. Elbette insan sosyal bir varlık olmanın neticesinde çevresinde gelişen hadiselere duyarsız kalamaz. Lakin çevresinde dönen olaylara kendini tamamen kaptırarak kendi gündemini oluşturup yaşamayı da ihmal etmemelidir. Müminler biraraya geldiğinde hayır üretme adına konuşurlar. Gündemleri sürekli olarak kendi hayatlarında ailelerinin hayatlarında ve yaşadığı coğrafyada hayır üretmek üzerine ayarlıdır. İnsanın hayır üretmesi için kimi zaman yalnızlaşmaya ve kendi kabuğuna çekilmesine ihtiyacı vardır. Ben ne yapıyorum ve ne yapmalıyım tarzında sorularla kendini ve ilkelerini sürekli gözden geçirmelidir. İlkelerini gözden geçirmelidir zira bu memlekette yol değiştiren başkalaşan epey insan mevcuttur. Bunlarda kendilerince ilkelidirler. Ama ilkelerini oluşturan vahiy olmaktan çıkmış dünyevi hırsları ve korkuları onların yoldaşı olmuştur.

İslam toplumu geçmişten bu güne mezhepsel farklılıkları da dahil edecek olursak illa bir kuratrıcı beklentisi içinde yaşamıştır. Sünni kesim bir mehdi beklerken şia grubu da onikinci imamı beklemektedir. Dolayısıyla düşünce tarihimizin temelinde illa sorumluluklarımızı bir başkasına tevdi etme vardır. Ve üzerimize daha yüzeysel, derinlikten yoksun uğraşlar seçme işini almışızdır. Yapay gündemlere takılıp uzun soluklu uğraşlardan kendimizi geriye çekmekte bu duygunun bir eseridir diye düşünüyorum. İnsan bu dünyada yaşarken neden rahatını ve huzurunu kaçırır! Yani gülüp eğlenmek ve yalnızca kendisiyle uğraşmak varken neden illa kötülükle mücadele etme gereği duymalıdır?

İnsan, yaratılmışlar içinde “ahseni taqviym” olarak tanımlanan bir varlıktır. Yani en güzel biçimde yaratılan varlıktır. En güzel biçim de derken yalnızca şekilsel olarak değil kendisine yüklenilen donanım olarak da en güzel şekilde yaratılmış. Ama insan ahseni taqviymden esfele safiline de geçebilir. Bunun için yani aşağılıkkların daha aşağısına geçmek için etrafındaki zulme kayıtsız kalması ve zulümler için endişelenmemesi yeterlidir. Doğal olarak insan olmanın şerefi haysiyeti etrafınızda dönüp duran çirkefliğe, açlığa, yoksulluğa ve zulme karşı nedenli dik durduğunuza bağlı olmaktadır. İnsan donanımlarının gereğini yerine getirmiyorsa ya kasıt vardır ya da ihmal. Her ne kadar kasıt ihmalden daha ağır olsa da ihmal de bağışlanacak bir kusur değildir. İnsan sosyal bir varlık olmanın neticesinde etrafında olan her türlü olaya karşı direk müdahil ve etkilenen taraftır. Doğal olarak etrafında dönen ve yaşanmakta olan herhangi bir zulüm kişiyi direk ya da dolaylı bir şekilde etkileyecektir. Toplumu ahlaken, iktisaden ve sayısal olarak tüketen bir zulme sessiz kalabilmek elbette şeref ve haysiyet duygusunu tüketmekten geçer. Allah, izzet ve şerefin yalnızca Allah’ın, elçisinin ve inanan müminlerin yanında olduğunu haykırmaktadır. Bu ne demektir. İnsanın fıtratına yüklenilen üstün donanımları insanlara kullanmayı öğreten Allah’tır, onun vesilesiyle elçilerdir ve o donanımları layıkıyla yapmaya çalışanlarda müminlerdir. Öyleyse bu mekanizmayı işletme gayretinde olanlar şeref ve izzet sahibidirler.

İşte bu donanımlar bireyi nemelazımcı olmaktan alıkor, sorumluluklarını bir başkasına tevdi etmeişini sonlandırır. Ve kendi şerefini kurtarma adına uzun soluklu, toplumu ıslah edici işlere girişir. Yaratanın Allah olduğunu ve dolayısıyla insanı terbiye eden ve ona yol göstereninde yine Allah olacağı gerçeğini aklında tutarak mücadelesine devam eder. Egemenler ise kendi hegomanyalarını kitlelerin üstünde daimi kılabilmek için kitlelerin sürekli dış etkenlerce oyalanmasını ve güçlerini ve zihinlerini kendi gerçeklikleri dışındaki meselerle meşgul ederek manipüle etme yoluna gider. İnsanları vahiyle bütünleştirmekten menedici davranışlara giderler. Kimi zaman vahyin insanlar tarafından okunmasını yasaklarlar kimi zamanda demokrasiyle vahyi sulandırma ve kavramları küresel güçlerin kavramlarıyla uyumlu hale getirme yoluyla kitlelere vahyin ulaşmasını engellerler. Oysa Allah’ın nurunu söndürmek mümkün değildir. İşte bize verilen donanımlar bu baskı ve sulandırma hareketlerine karşı kendi gündemimizi elimizden kaçırmamamızı bize hatırlatır. Çünkü insan, Allah’ın ruhundan üflenmiştir mayası iyilik ve adalet üzeredir.


YORUMLAR
YİNE BÜYÜK ÇIĞIR AÇTINIZ TEŞEKKÜRLER
Birilerinin düşüncesini taşıyan birilerinin gücünden etkilenen birilerinin kendi çıkarımıza fayda sağlayacağı bir toplum var etrafımızda ve dünyaya yayılma sözde modern islam peşinde insanları bir ceme sürüklüyorlar ve o kadar etkili oluyorlarki insanlar kalkıp sen yanlış konusuosun diyemiyor çünkü konuşşsa o guruptan atılır ve kişi ben yanlız veya işsiz veya geleceksiz kalırım tabusunu bilincine atmış ve bu bilinç gelişmemye mahkum kalmış!!!halen görmüyorlar..çünkü KUR’AN sız kalmış halbuki ayet bize sizin rızkınızı veren odur benden başkasını veli edinmeyin diyor..ve ben o veliler hakkında hiçbir delil indirmedim diyor gidin müslümanlara yardım edin diyor ayet.o yolda olenler şehittir diyor
-1- M.İNAN
anonim 21.06.2010 21:40:46
..oysa biri kalkıp deniz baykala üzgünüm diyebiliyor fakat islam uğruna olenlere şehittir demiyor o yolda ölenlerin ailesine baş sağlığı dilemiyor.Ve kafirleri toptan cennete sürüklüyor ama ayet söyle açıklıyor ŞU halde munafıklar hakkında ikiye bölünmeniz ne diye Oysa ALLAH onları kazandırdıkları dolasıyla tepe teklak etmiştir.ALLAHın saptırdığını hidayetemi etdirmek istiyorsunuz ALLAH kimi saptırırsa artık sen ona kesin olarak yol bulamazsın diyor NİSA 88..VE onlara üzülen onlara ağlayan onları dost edinen içinde şöyle açıklıyor ALLAH:kuvveti ve onuru onların yanındamı arıyorlar?şüphesiz bütün kuvvet ve onur ALLAHındır nisa 139.işte bunların bilincinde olmadığımızdan parçalandık ve başkasının yolunda gider olduk ve bunun yüzünden KENDİ GÜNDEMİMİZ aklımız hep bunaltılıyo bilinç dünyamız hergün başka birşeylerle dolup taşıyo çünkü bize kuran değil benim eserlerimi okuyun deniyor ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN İZZETİ ŞEREF sadece RAB dedir..
M.inan(TDS) - 2-
anonim 21.06.2010 21:42:45
Çünkü insan, Allah’ın ruhundan üflenmiştir mayası iyilik ve adalet üzeredir. .....Son satırı anlayamadım.Bir daha anlaTMANI istiyorum Sayın Yazar!!!!Allah’ın ruhu ne demektir.Araya sıkıştırmak yok.Herşey ortada.Bu kelimeyi açıklamanı isti-YORUM.İnsan zayıf bir yaratıktır,her an SAPITABİLİR.......TEŞEKKÜRLER.
anonim 22.06.2010 07:45:30
SİZLERİ YENİ TANIDIM..
SİTE OLUŞTURMAK ONUN ÜZERİNDEN BİR YERLERE VARMAK,ULAŞMAK NE GÜZEL.SAYIN YAZAR...! HAKİKATEN YAZMIŞSINIZ
ALLAH KALEMİNİZE, YÜREĞİNİZE,SAĞLIK VERSİN
HEDEFLEDİĞİNİZ İZZET VE ŞEREF DOLU ÜMMETİ BİZLERE,SİZLERE, SİZE EMEK VERENLERE,ONLARA EMEK VERENLERE GÖRMEYİ NASİP ETSİN RABBİM...
ARTIK GÜZEL İNSAN OLALIM GÜZEL İNSAN GÖRELİM
DERTLİ İNSAN SÖZLERİNİ YAZIYA DÖKER HER DERT SAHİBİDE YAZMAYI BECEREMEZ.
DERDİNİZ DERDİMİZDİR KARDEŞİM
ALLAHA EMANET OLUN
Y.BAYGÜN
BADEN-WÜRTTEMBERG /MANNHEİM
anonim 22.06.2010 16:46:35
müslümanların asıl gündeminin ne olması gerektiği
hususunda daha belirgin ifadeler yazsaydınız
sanırım mesajınız daha etkili olurdu...
taksimi dolduran izzetli cemaatin
kendi ülkelerideki zulümlere karşı zilletli sessizliğini mesela...
nerdeyse anne karnındaki bebeği dahi zorunlu eğitim diye aldı alacaklar elimizden...
gitsinlerde yatılı ilköğretimlerin hallerine baksınlar
istifamdan önce 4 ay çalışmıştım....rezalet...
neslin bu şekilde harcanması ve
halen kız çocuklarımızı otoriteye boyun eğdirmeden
nasıl okutacağımızı bilemiyor olmamız
bize dert olarak yetmez mi..alın size gündem
çözümlenmediğinde insanı çözen sinsi sistem...rabia sivas
anonim 22.06.2010 17:53:24
Ahireti tanıyan dünyadan soğur Ahirette ısınır
Ahiret i tanıyan yaratıldığı fıtrah üzerine yaşamına devam eder
Ahiret i tanımayan dünyaya ısınır sıl amacının dışına çıkar Yaratılış amacının dışına çıkar
“ahseni taqviym’’ den esfele safiline geçer..

anonim 23.06.2010 09:45:31
Ben bilincini idrak eden mü’minler, gündemli yaşarlarken etkili bir eylem ve amel anlayışıyla biz bilinçli gündemlerini oluşturacaklardır. Gündemlerin etkili ve anlamlı olması için vahyin sorumluluğunda hayata bakmak ve salih amel öncelikli yaşamak gerekir. Allah’ın razı olduğu hayatlar elbette kendi sahih gündemini oluşturacaktır. M.Furkan
anonim 23.06.2010 15:52:14
PEKİ DE NE YAPALIM KARDEŞİM
KİME İNANIP KİME GÜVENELİM.
MÜSLÜMAN GÜNDEMİNİ KENDİ OLUŞTURMALI ETRAFINIZA BİR BAKIN AYAKTA KİMSE YOK HERKES OTURUYOR SEYREDİYOR
NE BEKLENİYOR ANLAYAMIYORUM
ÜSTÜMÜZE ÖLÜ TOPRAĞI SERPİLMİŞ GİBİ
ÜLKENİN SORUNLARINA KAFAYI TAKMIŞIZ BİRİLERİNİN ÇÖZMESİNİ BEKLİYORUZ
MÜSLÜMANLARIN KENDİLERİ BAŞLI BAŞINA SORUN YUMAĞI
"Müminler biraraya geldiğinde hayır üretme adına konuşurlar. Gündemleri sürekli olarak kendi hayatlarında ailelerinin hayatlarında ve yaşadığı coğrafyada hayır üretmek üzerine ayarlıdır." HERHALDE BÜTÜN SIR BU CÜMLENİZDE GİZLİ.
KENDİ GÜNDEMİ OLUP YAŞAYANLARA SELAM OLSUN
Efraim ÇAKMAK / GÖLE
anonim 23.06.2010 19:56:18
Elinize sağlık
Allah yardımcımız olsun
anonim 24.06.2010 16:28:14
Rabbim sizin gibi kalemleri hep daim kılsın
anonim 25.06.2010 19:54:12
Nasıl bir dönem geçiriyoruz anlamak zor..
kimsecikler yok
ablalarımız....
o koşturan,kaygılı sevgili ablalarımız.
nereye gittiler o dert yüklü yürekler fedakar insanlar
şimdi;kendilerine yeni yeni değerler üretmiş emeklerini yok ediyorlar
çocuk,akraba,komşu,anlamını veremediğim uğraşı alanları...
köreldiler...her şey ağır geliyor tahammül edemiyorlar fedakar olmaya...
Ablalar...
nerede, hangi gündemlerdesiniz...
ne çok ihtiyacım var bilgeliğinize
belkide, o eksi günlerden daha fazla...
Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş umarım serzenişimi anlarsınız...
Merve Günbay/YENİBOSNA
anonim 26.06.2010 15:21:20
Günümüz insanı kendini düşünmekten başka birşeyler yapmaz oldu.Hep kendi için yaşamayı şeçti.Sorumluluk altınada girmiyor.Hal böyle olunca hep ipler koptu.Ne zaman başına iş ve bela gelirse o zaman hatırlıyorlar kendi için yaşamanın zaralarını.Ama yinede kendi için yaşamayanlara selam olsun.Yazınız vesilesiyel bir daha kendi nefis muhasebemi yapmaya fırsat verdiniz.En içten dileklerimle.
Halil İbrahim KARADAVUT VAKİT GAZETESİ TEMSİLCİSİ KAYSERİ
anonim 28.06.2010 18:53:20
İÇTENLİKLE ELİNİZE SAĞLIK YAZAR KARDEŞİM...
IĞDIR’DAN
anonim 01.07.2010 17:38:11

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003306581

iletişim : editor@kimokur.com