Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
DİLDE RADİKAL OLMAK DEĞİL SALİH AMELDE RADİKAL OLABİLMEK
Erhan TOPRAK

 MUHAMMED-(20) “İnananlar: ’Keşke bir süre indirilse de cihada çıksak’ derlerdi. Fakat hükmü açık bir süre inip, orada savaş zikredilince, kalplerinde hastalık olanların, ölüm


korkusuyla bayılmış kimselerin bakışları gibi, sana baktıklarını görürdün…”


NİSA-77 ”Daha önce kendilerine, “ ellerinizi çekin, namazı kılın, zekâtı verin” denilenleri görmedin mi? Üzerlerine savaş yazılınca, hemen içlerinden bir kısmı; insanlardan, Allah’tan korkar gibi, hatta daha çok korkarlar ve “Rabbimiz! Niçin bize savaş yazdın? Bizi yakın bir zamana kadar erteleseydin ya!” derler. De ki: “Dünya geçimliği azdır….”


Yukarıda verilen ayetler, üzerine sahifeler dolusu yazı yazılabilecek mesajlarla dolu. “İnsan ne çekerse dilinden çeker” derler ya bu gün Müslüman olma iddiasındaki her insan büyük söz etmesi yerine yapılabilirliği olanı konuşması gerektiğine işaret eden bu ayetleri ”kendi iyiliğine” şiar edinmeli.


Bu günün hakim dilini güncele ve gündeme endeksli konuşmalar oluşturuyor. Ankara’nın politikacılarından ve siyaset bilimcilerden ve El- Ezher mezunu fakihlerden !! bir çok insanın aşağı kalır yanı yok biraz kitap okumuş mürekkep yalamış!! olanı ise tekfirciliğe soyunup “en doğru benim” havasında yani her zamanki gibi vasatın ihlali “istikamet sorunu” devam ediyor.


Muhammed suresindeki bu ayet yapmayacağı/yapamayacağı hatta hayallerini sırf kendini tatmin, Allahı ve Müminleri kandırmaya dönük tavırlarla süsleyerek sunan tabir caizse “cahil cesareti” gösteren inanç/iman fakiri bir kimliğe işaret ediyor. Ayet bu kimliği “kalbi hastalıklılar” şeklinde tarif ediyor. İnsanız, yarınlarda ne gibi imtihanlarla yüzleşebileceğimizi bilemeyiz kesin olan bir şey var ki nefes alıp verdiğimiz sürece her an imtihan ediliyoruz ve buna her daim hazır olmak durumundayız aksi halde ayette geçtiği üzere iddialarımızla/sorumluluklarımızla yüzleştiğimizde dünyevi endişe,korku ve kaygılar ağır basar ve insan, konuştuğunun hilafına ameli salihe rest çekmek durumunda kalabilir. Bunun içindir ki insan yapacağını yada yapılabilir olanı gündeme taşımalıdır.


Dilde radikallik insanı yorar hatta bazen heyecanı bile öldürür.Önemli olan Salih amelde radikal olabilmektir.


Keşke ahirete iman noktasında radikal olunabilse,dedikodu etmemekte de…


Namazlardaki huşuyu yakalamada radikal olunsa ya da infak etmede…


Düzenli kitap okumada radikal olunsa yada gözlerini haramdan sakınmada…


Mümin kardeşine sahip çıkmada/tahammülde radikal olunsa (Yahudi ve Hıristiyanlara gösterilen hoşgörünün yarısını Müslümanlar birbirlerine göstermiyor iki bardak çay içilecek hukuk bırakılabilse) yada tefekkür etmede…


Boş işlerden uzak durmada radikal olunsa yada….


Gerisini siz doldurun.


Nisa 77 ayette “elinizi çekin” beyanı nereye yüzümüzü döneceğimize işaret ediyor sanki…Boş konuşmalardan/işlerden/dünyevileşmekten elinizi çekin Allahı razı etmeyecek her şeyden yüzünüzü çevirin hamasi nutuklar atmayın gereksiz araştırmalardan, sohbetlerden,bilgileri yarıştırmadan,birbirinizin açığını aramaktan,dışlamaktan vaz geçin. Devamla “namazı kılın zekatı verin” yani M.Esed’in ifadesiyle “arındırıcı bireysel kulluk sorumluluklarınızı” öne alın. Ameli kendisini kurtarmayacak insanın Toplumunu/Dünyayı kurtarmaya soyunması yada tespit ve tahlilleri ne kadar inandırıcı olur ki. Hep eleştiren ahkam kesen “araştırmacı yazar” tiplemesi konuşganlar olundu.


Allah insanı, verdiği rızk’tan hesaba çekeceğini beyan eder. Rızkının/imkanlarının/fırsatın farkında bile olamamak, ahirete dair aklında bilgiyi saklı tutarken, kalbte imana dair kırıntıyı bırakmaz. Bir çabanın/koşturmacanın içinde “Allah rızası/ahiret korkusu” fikri her daim önde olmalıdır aksi halde yapılan her neyse zamanla ameliniz-sünnetiniz ve kendi mutlak doğrunuz olur bundan da haz almaya başladığınız andan itibaren hikmetten nasipsiz kalmak mümkündür. Hikmetten nasipsiz insan uzak görüşlülüğünü yitirir aslında erozyona uğradığını,asimile olduğunu,Allah’la sevgi bağının koptuğunu fark bile etmez.


Bu gün dilleri radikal olanların aslında ilk önce yürekleri radikal olmuş ki kalbini muhabbete,merhamete kapatmış. Ya ilk tanıdığı bilgiyi/akideyi en doğru kabul edip kendini “ana” güncellemeden olduğu yerde sayan muhafazakardır,yada kendini güncellediğine inanıp İslam’ın modern yorumlarıyla karşılaşarak “işte şimdi buldum” heyecanıyla diline hakim olamayan diğer kesimdir.Kur’an Habil-Kabil kıssasını bizlere anlatırken Müslümanların kendi arasında oluşacak ihtilafların/ayrışmaların tarafı olunmamasını ilişkilerde uzlaşmacı ve merhametli olunmasını telkin/emir etmiştir öyle ki bu ayrılıklar bilindiği gibi Kabil’in Habil’i katletmesine kadar götürmüştür.Bu günde İslam adına ülkemizde/Dünyanın her köşesinde Müslümanlar birbirini her türlü katledebiliyorlar.


Yapmayacağımız/yapamayacağımız/amelimize katkı sağlayamayacak “dili” öğrenmenin de yaşatmanın da kişiye de ümmete de bir katkısı yoktur. 


M. İkbal’den bir alıntıyla noktalayalım, "Bîzâr oldum bu Müslümanlardan.. Ama, yine sığındım Müslümanlara.."


Her şeyin en doğrusunu bilen yalnızca Allah’tır.

YORUMLAR
"Dilde radikallik insanı yorar hatta bazen heyecanı bile öldürür.Önemli olan Salih amelde radikal olabilmektir."
"Boş konuşmalardan/işlerden/dünyevileşmekten elinizi çekin Allahı razı etmeyecek her şeyden yüzünüzü çevirin hamasi nutuklar atmayın gereksiz araştırmalardan, sohbetlerden,bilgileri yarıştırmadan,birbirinizin açığını aramaktan,dışlamaktan vaz geçin."
"Yapmayacağımız/yapamayacağımız/amelimize katkı sağlayamayacak “dili” öğrenmenin de yaşatmanın da kişiye de ümmete de bir katkısı yoktur."
abi ellerine sağlık. hikmeti aramak ve paylaşmak ne güzel.
inşallah sizi aklımızla anladığımız gibi amellerimizle de teyid ederiz.
d.buz


anonim 12.09.2011 23:06:25
abi radikallik deYince aklımA büyük amaller (!) yapmak gelirdi. sanki radikallik erişilmez bir şeyde bizde ona ulaşmak isteyen çaresiz pervaneler misali çabalar dururduk. güzel yazmışsın aslında herşeyin dilimizde olduğunu dil müslümanlığı yapıldığını söylemişsin.kolayımıza geliyor belkide onun için dil müslümanlığını tercih etmişiz.amelin küçüğü büyüğü olmaz yapacağımız ve yapamayacağımız vardır.Allah yapacağmız amelleri yapma gücü versin.abi ellerine sağlık NEDİM
anonim 15.09.2011 00:08:17
"dilde radikallik insanı yorar" bu sözünün kayda değer olmuş.müslümanların içine düştüğü durum göz önüne alındığında yorgunluğun sebebibi belli oldu.en güzeli hiç bir konuda aşırıya kaçmamak.
dengeye davet eden yazınız için Allah razı olsun
Muzaffer İNCE
anonim 15.09.2011 11:02:09
Sayın yazar 5 örnek amel sunduktan sonra ’’ gerisini siz doldurun ’’ demiş. Uygulamada ne kadar da zor bir öneri. Yani bunlardan yalnızca Namaz konusunda Radikal olunabilse idi , Kuran’ın Namazına dönebilseydik bir nebze de olsa hayat ne kadar anlamlı olurdu. Radikal kelimesinden ben aslına dönmek anlamı çıkarıyorum. En başta da ALLAH konusunda Radikal olabilsek. ALLAH eğer gereği gibi farkedilir anlaşılırsa sorun kalır ki ortada. Hem birleştirir hem netleştiridi.
Hayat tekrar ve en güzel biçimde YENİDEN BAŞLAR.
Elinize sağlık.
GURBETÇİ
anonim 15.09.2011 13:01:27
İlgi çekici bir konuyu yine ilgi çekici bir üslupla ele almışsınız. Bizlerin bırakın bu konularda radikal olmak, böyle bir derdimizin olması gerektiği bile aklımızda yok ne yazık ki! Farkındalık düzeyimiz öyle bi seviyenin altında seyrediyor ki suyun altında boğulduğumuzu farketmeyip iki günlük balıkları kovalamaya devam ediyoruz. Allah bizleri bu gafletten bir an önce uyandırır inşallah. Böyle bir konuyu ele alıp açıkladığınız için öncelikle şahsım adına teşekkür ederim.
anonim 17.09.2011 11:07:35
Ellerinize sağlık
Salih amel’de radikal olmak hayat metodumuz olmalı
M.İNAN
anonim 19.09.2011 17:17:10
ABİMM ELİNE SAĞLIK
TALAT
anonim 21.09.2011 00:46:02
Her mümin kendi evinde salih amelleri uygulamada gayretli olamalı . ( Dedikodu yapmamak, infak paylaşmak ,namazda huşu ,kitap okumada,eleştiriyi yıkmak için değil düzeltmek için yapmada. )
Musa’ nın dediği gibi evlerinizi mabet edinin.Evinde bunları uygulamada radikal olamayan çevresinde de radikal olamaz.Pekgüzel.
anonim 02.10.2011 11:54:28

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003537542

iletişim : editor@kimokur.com