Skip Navigation Links
ANA SAYFA
DOSYALAR
MAKALELER
ŞİİRLER
MEAL/YORUM
PORTRELER
SİZDEN GELENLER
YAZI GÖNDERİN
::Haftanın Gündemi
...Şu kadarını söyleyebilirim. Darbeciler de demokrasi adına savaştı; onlara karşı savaş veren devlette... Bu iki gücün çıkar savaşıydı. Halk mazlumdu; onlar demokrasi adına değil; bedel ödememek adına çıktılar meydana. Ama kazanan demokrasi oldu yine; oyununu sağlam kurdu ve kazandı. Diyorum ki meydanda olanlara, bu zafer halkındır, bedel ödeyen halktır; demokrasiye teslim etmeyin. Zira düşmanınız, gerçekte demokrasidir sadece. ...

::Ziyaretci Defteri
statüko ne alemde
17.01.2016 18:48:07

4.5 yıldır siteye girmeyen statükocu sen de değişen ne var ne yok.Kızmışsın ya mutlaka dönüşmüş olmalısın anla tta dinleyelim

Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
ARAKAN ORUCU
Selim Dervişoğlu

 


Ramazanın başladığı şu günlerde her yerde Kuran okunuyor, ziyafetler veriliyor, mistizm olabildiğince yaşanıyor. Oysa yeryüzü coğrafyasında aç susuz ve zulüm gören Müslümanların haliyle ilgilenmemek nasıl bir oruç anlayışıdır. Oruç düşünme paylaşma yardımlaşma ayı değimlidir. Envai çeşit yiyecekle tıka basa yenirken Arakan Müslümanlarının günlerce aç susuz korku ve dehşet içinde bulunması biraz iştahımızı keser mi bilmem? Gerçi yemek yemek bile zor olması gerekirken bu vurdumduymazlık nedir. Daha dün KEŞMİR, PATANİ, GAZZE kan gölü idi sadece kan değil bireyin namusu o topluluğun namusu iken ırzına geçilen kaç Müslüman var, eğlenelim ramazanı eğlenceye çevirelim? Mutlu mesut ne güzel eda ediyoruz şu kutlu günleri. Bilmem ne belediyesi kaç kişiye yemek verdik diye yarışa dursun 5 Milyona yakın insanın kendi topraklarında kâbusu yaşarken acaba bizim tavrımız ne olmalıdır. Birey olarak nüfus cüzdanları bile olmayan evlenmeleri putçu zalimlerin keyfine kalmış bir mustazaf halk, ticaret yapamaz ektiğini biçemez biçtiğini satamayan aşağılanan yok sayılan ezilen halkın feryadını kim DUYACAK.

“Size ne oldu da Allah yolunda ve “rabbimiz! bizi, halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize tarafından bir sahip gönder, bize katından bir yardımcı yolla!” diyen zavallı erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz”
Nisa 75

Ülkede yaşanan şiddet olayları esnasında resmi rakamlara göre 600, resmi olmayan rakamlara göre 1000′den fazla Müslüman’ın yaşamını yitirdiği belirtilmektedir, halkın telefonlarının dinlendiğini, takip edildikleri ve can güvenliklerinden endişe duydukları için gerçek durumu iletemediklerini belirtilmektedir. Baskı tecavüz öldürme yok edilme ile karşı karşıdırlar. İşin garibi yıllardır bu zulüm işlenir biz daha yeni duyuyoruz iyi mi? Modern Firavunlar putçu şövenistler dışarı hiç sızıntı vermezken içeride hiçbir yardımın girmesine izin vermemektedirler. Sözde insan hakları savunucuları yalandan yere ayıp olmasın diye bir iki gündem uyutmacasına yayınlamaktadırlar. Ezilen halk başka bir dinden olsaydı (Hiçbir insanın zulüm görmesini istemeyiz )Sırf Müslüman olduğu için katledilen bu insanların yardımına kimler koşacak? Biz niçin oruç tutarız orucun anlamı nedir? Oruç sadece yeme içmeyi ve cinselliği terk midir orucun bunun ötesinde bir mesajı yok mudur? Zaten olayı şölenleştirme ve karnavallaştırmayı hiç saymıyorum sadece kendi avanesini ziyafete çağırmayı ve tıka basa yiyip içme ve israf denizinde yüzmeyi hiç anmıyorum. Benim derdim orucun yeme içme ve cinsellik ötesi bir mesajı olduğudur. Bu anlatılanlar bir araçtır. Yani bu anlatılanları bir şey için yapmak gerekiyor. Etrafımıza bakmamız gerekmiyor mu? Arakan Eritre Moro Patani Gazze de neler oluyor? Nasıl bir oruç anlayışıdır?
Rabbimiz bizi niçin sorumlu kılmıştı. Rabbimiz aklımız idrakimiz ve analiz yeteneğimiz nedeni ile sorumlu kılmıştır. Tüm ibadetlerimiz idrakimizi artırmak anlamak analiz yeteneğimizi geliştirmek içindir. Sadece yememek içmemek cinsellikten uzak durmak “savm” ın karşılığı olabilecek midir ?
Oruç hayatı ve yaratılışı, hayatın Rabbani boyutunu kavramaktır. Bunu anlamak ve yaşamaktan sorumlu olmaktır oruç

Minafikun 9 
Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır

Oruç Gazzeyi ,Pataniyi, Türkistanı ,Arakanı anlamak ve yaşamaktır.İnançlarından dolayı zulüm görev kardeşlere el uzatmaktır sorunlarını sorun edinmektir.Oruç bir eğitimdir sorun çözme ve sabır eğitimidir,oruç rahmet merhamet bereket kapılarını zorlama ayıdır. Yeme içme ayı değil yedirme içirme ayıdır. Oruç mutlu olma ayı değil mutlu etme ayıdır. Yedirdiğin kadar mutlu ettiğin kadar oruçlusun Lokmaları yutarken biraz yutkunmaktır. Aç susuz insanları düşünerek biraz boğazın düğümlenmesidir. Bir oruç tutmalı ki arakanca olmalı değil mi?

Bakara 262 
Mallarını Allah yolunda harcayıp da arkasından başa kakmayan, fakirlerin gönlünü kırmayan kimseler var ya, onların Allah katında has mükâfatları vardır. Onlar için korku yoktur, üzüntü de çekmeyeceklerdir

 

YORUMLAR
SELİM BEY KARDEŞİM.

ELİNİZE SAĞLIK. DÜN BOSNA, GAZZE İDİ . BU GÜN ARAKAN.
BOSNA İLE İLGİLİ DERDİM Kİ; İNSANLIK TARİHİNİN EN BÜYÜK ŞUÇLARINDAN BİRİDİR BU . AMA KORKARIM VE EMİNİM Kİ DÜNYA MÜSTEKBİRLERİ; MAALESEF TÜM HESAPLARINI MÜSLÜMANLAR ÜZERİNE YAPIYORLAR HEP. AMA HANGİ MÜSLÜMANLAR ONLAR BİLİYORMUSUNUZ? İŞTE BURASI MÜHİM.
ZAYIF , FAKİR , MAZLUM OLAN MÜSLÜMANLARI. KENDİLERİNE MUHALİF - TEHDİT OLARAK ONLARI GÖRÜYORLAR. DÜNYAYA BAKARSAK ZÜLMÜ YAŞAYANLARA BAKARSAK BU APAŞİKAR ORTADADIR ZATEN. SAYMAYA BİLE GEREK YOK.
İLGİNÇ DEĞİL Mİ?

DEMEM ODUR Kİ; ARAKANDAKİLER Mİ BİZE ACIMALI , ÜZÜLMELİ ; BİZMİ ONLARA..
KİM ACINACAK HALDE..
anonim 09.08.2012 16:33:27
GÜNÜMÜZ MÜSLÜMANLARI GENELDE TÜM DÜNYADA DÜNYEVİLEŞEREK , AHİRETE AHLAKA DAİR DEĞERLERİNİ KAYBETİLER. DEĞER - FAYDA İKİLEMİ ARASINDA , FAYDA CILIĞI TERCİH ETTİLER.
SEVGİLİ DOST. RABBİMİZİN ’’ HABLÜL VERİD ’’ OLDUĞUNU HATIRLATIRIM. NEYE DEĞER VERİRSENİZ KARAR SİZİNDİR. GURBETÇİ
anonim 09.08.2012 16:37:31

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ORD.PROF. ŞEMSETTİN GÜNALTAY
devamı >
::Bir Ayet
(Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi âdil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) tır. Allah’a isyandan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkıyle bilmektedir.) Maide-8

::Hikmetli Bir Söz
İnsan, nefsini terbiye etmeyip de akıl ve izandan yoksun kalırsa, tenkit edenlerin uyarılarından bir şey anlamaz! (Adiy b. Zeyd’in ahlak ve bilgeliğe dair)

::Ne Okuyalım
Şarkiyatçılık /Edward W. Said /Metis YayıncılıkZiyaret Edilme Sayısı : 001975685

iletişim : editor@kimokur.com