Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
SOMA FACİASI İLE İLGİLİ BİR YORUM
Erhan TOPRAK

 Soma vahşi kapitalizmin gerçek yüzünü bize göstermiştir. Daha çok para kazanma ve daha çok kar etme adına insan hayatı değesiz/öncelikli olmadığı anda bu vakalar kaçınılmaz olarak yaşanacaktı ve yaşandı. Mesele sistem sorunludur ülke insanını kar etmekten başka amacı olmayan kapitalistlerin eline teslim eden ve insanların geleceklerini bu adamların insafına bırakan liberal sistem ve onun hamisi iktidarlardır… İlkesi olmayan sömürüye dayalı kar kutsal bir anlayış nihayetinde insan hayatını değersizleştiriyor. Sonuçda, emniyet tedbirleri,koruyucu ekipmanlar,sosyal yaşam alanları,ücretler vs.bunlardan edilen tasarrufla (!) elde edilen karların bedelini yine yurdum insanı ödüyor…

Burada düşündürücü olan denetim mekanizmasından sorumlu olan siyasi iradenin duyarsızlığıdır bu duyarsızlık olmuş ve olacak bütün kazaların ve can kayıplarının başlıca sebebidir. Ayrıca islami yapıların yıllardan beri bu ülkede yaşanan sosyal, kültürel, ahlaki bozulmuşluğa/adaletsizliğe dair kuşatıcı bir söz söyleyememiş olmalarıdır.Sadece geçen yıl iş kazasından 12’si kadın,59 çocuk,22 göçmen toplam 1235 işçinin öldüğü bilgisi kayıtlara geçmişken ülke dışında cereyan eden siyasi her olaya dikkat kesilen her fırsatta meydanları doluduran cemaatler ülke insanını direkt ilgilendilen Fuhuş-faiz batağı-geçim sıkıntısı-çevre sorunları-trafik –işsizlik gibi sosyal konularada mahir olamıyorlar.Siyasi konulara gösterilen alaka sosyal konulara gelince enerjisini yitiriyor. Yurdum insanı iç ve dış siyasal konuları bilmez ve ilgilenmez onun bildiği kendisinin ve sevdiklerinin bugünü ve yarınının güvencesidir kim bu konularla ilgilenir ve kendisine sahip çıkarsa o da onların yayındadır.

Kaç gündür madencilerin hikayelerine tanık oluyoruz. Bu ülkede hikayesi gün yüzüne çıkmayan binlerce mazlum ve mağdur insancık var.


YORUMLAR
Bu yorum aşağıda adresi verilen sitede yayımlanan makaleye binaen yazılmıştır. Makalenin okunması dileklerimle.
Erhan TOPRAK

http://www.venharhaber.com/-komurun-karasi-yureklerdeki-temizligi-kirletmez-makale,827.html
anonim 23.05.2014 12:39:05
cemaatlerin sosyal olaylara gereken ilgiyi göstermedikleri bence önemli hiç böyle düşünmemiştim.
niye düşünmemiş olabilirler fikri olan varmı??
...
anonim 24.05.2014 01:21:30
İçerisinde bulunduğumuz toplumsal tanımlamamız , sosyal realitemiz , durum o kadar karmaşık ve tanımsız ki.
* Soma örneğinden gidersek ; o ocaklarda kolay kolay dinmeyecek - sönmeyecek bir ATEŞ YANIYOR ve YANMAYA DEVAM EDECEK.
Kim , kocasını , evine ekmek getirenini , başını yaslayıp dostluk yaşadığı yol arkadaşını ADAMINI kaybettmiş ise , kim , çocuk yaşta babasını kaybetmiş babasız kalmış ise , kim genç yaşta evladını yitirmil evlatsız kalmış ise , ancak onlar anlayabilir.
Bazı duyguların tarifi imkansızdır. Yaşanıldığında ancak anlaşılabilir.
Siz eğer topluma Kanaat önderi diye , başkan diye , yönetici diye , lider diye vs. öncülük yapmaya niyetli iseniz , yola çıkmışsanız ; bu duygu , sevgi , haslet , erdem , hikmet , anlayış , kavrayış , adalet , feraset , direnç , inanç gibi vasıflara haiz değilseniz , sizden elde edilecek sonuç çok süpriz olmaz. Muhatapları olarak sizler bunun farkında olmalısınız.
anonim 26.05.2014 12:45:28
Ve eğer siz ÖNDERLER olarak görevinizi bi hakkın yerine getirmiyor iseniz , vay geldi sizin başınıza AHİRETTE. Varın ondan sonrasını siz düşünün. ZİRA TEK GERÇEK BUDUR.
Topu önderlere atarak , kendimizi kurtarabilir miyiz ?
Hayır.
Allah Resulü ’’ şu dağın arkasından ordular geliyor desem inanır mısınız ? ’’ dediğinde , düşmanları da dahil olmak üzere , ’’ evet sen bize hiç yalan söylemedin , toplumumuzda itibarlı bir kimsesin ’’ diyerek onun sözünü dinlemişlerdi.
Toplumumuzun değer yargıları değişti , değiştirildi. Belki de Hz. Peygamber dönemi insanları daha bir temizdiler. Doğru insanı ayırd edebilecek kadar , bazı duygularını koruyorlardı. Ve tabi doğru insan da vardı. Hz. Peygamber gibi.
Karmaşaya bakar mısınız nereden nereye geldi söz ?
Hak’kı ve hakkı olanı ayırd edemeyen farkedemeyen bizler.
Daha nerelerde , ne kayıplar vermeliyiz ki gerçeği anlayabilelim , farkedebilelim.
anonim 26.05.2014 13:20:23
Ölmeden ölmeliyiz ki yaşamanın kıymetini bilelim; kaybetmeden kaybedenin acısını içimizde hissedelim ki ; Allah bizim anlayışımızı kavrayışımızı açsın , artırsın.

Ama hiç kimse sanmasın ki;
Mazlumların hakkı yerde kalacak , zalimlerin yaptıkları yanlarına kâr olacak !!
Herkes , Ahiret yurdu için birşeyler hazırlıyor kendisine.
Ben inanıyorum ki bununda herkes şahidi ve FARKINDA.
Eh !
Sözün bittiği yerdir bu nokta. Selamlar
anonim 26.05.2014 13:25:45

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003577702

iletişim : editor@kimokur.com