Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
MEAL/YORUM DENEMELERİ - 4 (LEHEB SURESİ)
Barış CAN

 LEHEB / TEBBET SURESİ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile;

1- Kahrolası Alev Sahibi!Kahrolsun bütün gücü ve düzeni. (1)
2- Serveti ve kazancı kendine fayda vermedi.
3- Alevli ateşe yaslanacaktır.
4- Ve laf taşıyarak koğuculuk ve bozgunculuk yapan yandaşları da (ateştedirler). (2)
5- Bozgunculuklarının nişanesi boyunlarında asılı olarak. (3)

DİP NOTLAR :
1- “Ebu Leheb” nitelemesi, elindeki gücü ve karizmatik ifadesini üstünlük aracı haline dönüştürerek etrafına ateş saçan her zorbanın halini anlatmaktadır. Ayette geçen “yeda (iki el)” ifadesi, kişinin güç ve otoritesini anlatmaktadır ki bir sonraki ayette bu “mal ve servet” olarak belirtilmiştir. “Tebab” fiili “helak, helak eden zarar, emeği boşa çıkarıp muradına erememek (başarısız olmak),yuh olmak, berbat olmak” anlamlarındadır. Sure beddua ile başlamış ve geneline de tehdit ifadeleri yayılmıştır. Bu anlatım, yaptıkları mücadelede, haksız kazançları ile şımaran zalimlerin her türlü şirretine maruz kalan ve bu durumdan bunalan, çaresizlik duygusuna kapılan özelde Allah resulüne, genelde ise bütün gayretli mü’minlere destek mahiyetindedir. Aynı zamanda kötülükleri yapan ve onlara yardım/yaltaklık edenlere karşı da göz dağı vermektir. Kısaca başarı/zafer geçici güçlerin değil gerçek Güç Sahibi’ne güvenenlerin olacaktır. 
2- Arap dilinde koğuculuk yapıp “insanlar arasına ateş/fitne düşürmek için” laf taşıyan bozgunculara mecazen “Aralarında odun taşıyor” deyimi kullanılmaktadır. “İmrae” ismi lafzen hanım eş anlamında olup, sure bütünlüğü gözetildiğinde zulme bizzat destek veren “yandaşlar” olarak anlamlandırılabilir. Şimdi bu zorbalar, zalimler ve yandaşları yaktığı ve yaslandıkları bu fitne ateşini körükleyerek; hem bu dünyada yaktıkları ateşin yakıtları (fitnenin kaynağı ve devamın sağlayan unsurları) olarak içten içe yanacak (yangınlarda olacak, huzurlu ve sakin bir yaşama hasret kalacak)lar hem de cehennem ateşinin odunu olacaklar. Azapları kat kat olacak : “Hak yoldan sapanlara gelince, onlar cehenneme odun olmuşlardır.” (72/Cin Suresi 15 Ayet)
3- “Boynunda sağlam bir ipin” olması mecazen; aşağılanmanın bir ifadesidir .Dünyadaki tüm sahte ihtişamına rağmen aşağılık varlıklar olarak çekin azabı. Sağlam ip (urgan),onların dünyadaki yakınlıklarını, şerdeki ortaklıklarının sağlamlığını ifade ettiği gibi ateşe girip ettiklerini bulacaklarının da garantisidir. Bu ip aynı zamanda onların kötü sicillerinin ifşa edilmesidir.Bilgi/belge ve delillerin ortaya konulmasıdır : “Her insanın amelini (veya kaderini) boynuna bağladık. İnsan için kıyamet gününde, açılmış olarak önüne konacak bir kitap çıkarırız.” (17/İsra Suresi 13.Ayet)
Bu sureyi şu atasözümüz çok güzel tefsir ediyor : “Zulüm ile abad olanın ahiri/akibeti berbad olur.”
Leheb/Tebbet Suresi Allah’ın izni ve yardımı ile bitti. Allah en doğrusunu bilir.YORUMLAR
Allah razı olsun
merakla bekliyorduk sureyi şimdiye kadar bildiklerimizle düşününce bildiklerimizi restlettiniz.ne doyurucu ilham verici bereketli olmuş.
elinize sağlık.

c.soylu
anonim 02.04.2015 00:01:33
HEYCANLA BEKLİYORUZ DENEMELRİNİZİ UMUT VERİCİ AYDINLTICI VE UFUK AÇICI.
EMEĞİNİZE SAĞLIK
anonim 04.04.2015 07:51:11
diğerlerini bekliyoruz muhteremler
HÜSAMETTİN ALTINKAYA
anonim 09.04.2015 13:57:43

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003528411

iletişim : editor@kimokur.com