Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Sayın kimokur.com okurları; mevcut yazarlarımız bir süredir yazı gönderemiyorlar. Alıntı yazı/makale bulmakta/seçmekte zorlandığımız için önemli gördüğünüz, "okunmalı" dediğiniz yazı ve makaleleri bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Vereceğiniz destekten ötürü şimdiden teşekkür ederiz. EDİTÖR

::Ziyaretci Defteri
İnaadına Kur’anda birlik
25.12.2016 18:03:05

Bir portreye rahmetli Mutahhari’yi koymanız ümmetin mezhep taassubu üzerine bir birini kırdığı bir zamanda ne de güzel olmuş.Allah razı olsun.

Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
NASR SURESİ MEAL YORUM DENEMESİ
Barış CAN

NASR SURESİ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile;
1- Allah’ın yardımı (sayesinde) üstünlük sağladığınızda,
2- İnsanların Allah’ın dinine (hükmüne) bölük bölük girdiğini gördüğünde,
3- Rabb’ini övgü ile yücelt ve bağışlanma dile.
4- Doğrusu O,tevbeleri kabul edendir. (1)

DİP NOT :

1- Sure genel olarak yukarıdaki gibi anlamlandırılmıştır. Yani, mü’minlerin dünyadaki başarılarının ardından nasıl davranmaları gerektiği konusuna dikkat çekilmek istenmiştir. Ancak sure, kıyamet ve sonrasına da dikkat çekiyor olabilir.Şöyle ki ; “feth” kelimesi “üstünlük sağlamak,açmak” anlamlarını yanı sıra “yevme’el-fethi : hüküm günü” anlamında da kullanılmıştır : “ Eğer doğru söylüyorsanız, bu fetih ( hüküm) günü hani ne zaman? derler. De ki: Fetih ( hüküm) gününde inkârcılara (o gün ettikleri) imanları fayda vermeyecek ve kendilerine mühlet de tanınmayacaktır!” 
( 32/Secde Suresi 28-29. ayetler)

Ayrıca “efvacen” kelimesi bazı surelerde “hesap günündeki gruplar” (27/83,38/59,67/8- tekil/çoğul) ve “Şüphesiz hüküm günü vakit olarak belirlenmiştir. Sûr’a üflendiği gün, bölük bölük Allah’a gelirsiniz.” (8/Neb’e Suresi 17-18. ayetler) anlamlarında da kullanılmıştır. Böyle düşünüldüğünde sure şöyle de yorumlanabilir :

“ Ey insan! Hüküm/kıyamet/hesap günü gelipte insanların bölük bölük/grup grup/topluca Allah’ın hükmüne girdiklerini/buna boyun eğdiklerini gördüğünde, bağışlanma dileyecek bir çok kusur ve günahından dolayı Rabb’ini yücelt ve bağışlanma dile. Ki tevbeleri kabul edecek olan ancak ve ancak Odur.”

“ Ne oldum değil ne olacağım demeli.”

Nasr Suresi Allah’ın izni ve yardımı ile bitti. Allah en doğrusunu bilir.

 

 

 


YORUMLAR
Kur’an-ı kerim’im capcanlı aramızda olması ne büyük nimet. Değil mi?
Daha büyük nimet nedir diye sorsanız bana, ben; ’ O’nu bizim için koruyan ve diğer nimetlerinde sahibi olan Allah’ın varlığıdır’ derim.
anonim 09.05.2015 19:23:39
Elinize sağlık yine kısa ama öz bir çalışma olmuş emeğinize sağlık.

Hüsamettin Altınkaya
anonim 13.05.2015 23:53:49

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ŞEHİT MURTAZA MUTAHHARİ
devamı >
::Bir Ayet
"Kur’an’dan mü’minler için şifa ve rahmet olan şeyleri indiriyoruz. Oysa o, zalimlere kayıplardan başkasını arttırmaz" İSRA/82

::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Edward W. Said tarafından yazılan Şarkiyatçılık/Oryantalizm isimli eser, “Batı“nın “Doğu“ya bakış tarzını büyük bir zihinsel güçle sorgulamıştır. Tavsiye edilir.Ziyaret Edilme Sayısı : 002541871

iletişim : editor@kimokur.com