Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
NE YAPMALI İNSAN?
Necati ÜN

“İnsan anılır bir şey değilken üzerinden uzunca bir zaman geçti.
Şüphesiz biz insanı, karışım halindeki az bir sudan(meniden) yarattık ve onu imtihan edeceğiz. Bu sebeple onu işitir ve görür kıldık.
Şüphesiz biz onu yola koyduk. O bu yolu ya şükrederek ya da nankörlük ederek kateder”
(İNSAN 1-2-3)

Ayetlerden anlaşılacağı üzere bir hiç söz konusu iken mutlak güç, tek otorite kaynağı olan Allah insanı yaratmıştır. Yaratma deyince; Nedir insan? Nasıl yaratılmıştır? Neden yaratılmıştır? gibi bazı sorular akla gelir ilk önce. Şimdi bu sorulara cevaplar aramaya başlayalım:
Önce nedir insan ile başlayalım tabiki bize bizi en iyi anlatacak yine bizi yaratanın ta kendisi olacaktır. Kur’an daki ifadelere bakacak olursak insan:
Topraktan var edilmiş, Rahman tarafından bir ruh verilmiş, görme, işitme, konuşma, akletme, eyleme geçebilme, duyma yetileri olan ve çevre hareketlerine bağlı olarak farklı davranışlar yapabilen bir varlıktır. Mesela aceleci, öfkeli, kindar, mutlu, nankör, sabırlı gibi çeşitli duygu ve istekleri olan bir varlıktır.
Peki, nasıl yaratılmıştır insan;
Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık.
Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın." Hicr suresinde geçen ifadelerde çamurdan şekillenip pis bir balçık hali iken Rahmanın verdiği ruh ile meydana gelmiştir ilk insan. Ve daha sonra neslinin devam etmesi için eşinin yaratılması ve eşinin rahminde çeşitli evrelerden geçerek yaratma sıfatının devam edeceği hususunda çeşitli ayetlerle ifade edilmiştir. Peki, neden yaratılmıştır ne için dünyaya gelmiştir insan. Yemek, içmek, uyumak ve de çoğalmak için mi gelmiştir dünyaya. Bir arayış mı vardır varoluş yapısında bir özlem mi ya da bir yalnızlık hissini dolduracak bir şeyler mi yapması gerekmektedir yalnız başlayıp kurulu bir senaryonun içine düşmüştür doğduğu anda. Bazen bir anne baba muhafazasında bazen yetim, bazen öksüz, bazen de terk edilmiş olarak başkalarının gözetiminde. Nedir bu yaşama telaşı bu koşuşturma, biz miyiz bu hayattaki yoksa ruhumuzun bize oynadığı bir oyun mu yanılsama dünyasında...
İşte tam bu karmaşaya neden olan ve çözüm sunanda yine rahmanın ta kendisidir. İnsan suresinde insanı bir karışım içinde yarattık ifadesinde görüldüğü gibi
bir karışım varlığından bahsedilmektedir. İşte insan fizyolojik ve psikolojik olarak bir karışıma sahiptir. İşte bu karışık yapının ana maksadı insanın yeryüzündeki asıl amacını ortaya koymaktadır. Nedir bu amaç bu amaç yukarıda sorusunu sorduğumuz neden yaratılmıştır sorusuna cevap aramakla ortaya çıkacaktır:
Hiçken topraktan ve ruhtan şekillenip yeryüzüne gelmek. Anlatması kolay gibi aslında yaşıyoruz işte… Ama görmemiz gereken asıl unsur yaratıcının ayetinde geçtiği gibi ’onu imtihan edeceğiz’ ifadesinde saklı. İnsan aldığı bu kadar lezzet ve imkanı tabi keyfi sebepten almadı yememiz içmemiz içimize huzur veren içimize çektiğimiz ve gün içinde hiç farkına bile varmadan belki binlerce soluk almamızda bile fark edebileceğimiz mükemmellik boşa değil tabi ki. Onu verdiği bu nimete karşı kulun rabbine vereceği ve Rabbinin ona hiç ihtiyacı yokken ondan istediği bir şükür meselesi; kısaca yalnız ona kulluk etmek ve yalnız ondan yardım dilemek ve kulluğunun bilincinde olarak yaşamak. Sade ve sadece onun için yaşamak...
Peki, insan ne yapmalı bu konu ile ilgili birçok düşünürümüz sayfalar dolusu yazılar yazmış ve söylemlerde bulunmuşlardır Allah doğru söyleyenlerden razı olsun ve bende kendi kendime ve nefsime soruyorum ne yapmalı?
En iyi cevabı yine O söyler tabiî ki ’’ Şüphesiz biz onu yola koyduk. O bu yolu ya şükrederek ya da nankörlük ederek kateder’’.
(İNSAN 3)

 


YORUMLAR

 Kayıtlı Yorum Bulunamadı


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003531242

iletişim : editor@kimokur.com