Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Tüm dünya mazlumlarının acı ve keder gözyaşlarinin dinerek yerini sevinç ve huzur damlalarına bıraktığı ve tüm alemin İslam güneşiyle aydinlandiğı bayramlara ulaşmak duasıyla... Mübarek Ramazan Bayramimiz size ailenize ve tüm İslam alemine hayırlar getirsin inşallah.

::Ziyaretci Defteri
İnaadına Kur’anda birlik
25.12.2016 18:03:05

Bir portreye rahmetli Mutahhari’yi koymanız ümmetin mezhep taassubu üzerine bir birini kırdığı bir zamanda ne de güzel olmuş.Allah razı olsun.

Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
İNSAN DÜŞÜNCE VE AKIL
Necdet DALYAN
       Aklın insanı hayvanlardan ayıran en önemli özellik olması, akıl olmasa sorumluluk ortadan kalkar manasına gelir. Aklını iyi kullanmayan insan sağlam bir beyne asla sahip olamaz. Akıl insanın doğru düşünebilmesi için tek başına yeterli bir olgu değildir. Ona yani akla  nasıl doğru düşüneceğini Allah peygamberleri dolayısıyla vahyi ile öğretir. Öncelikle insana doğru düşünmek Vahiyle öğretilmiş, arkasından da hayattaki davranışlarını doğru düşünme sistemine göre yürütmesi sağlanmıştır. Kur’anda insanların nasıl doğru düşünebildikleri anlatılır. 


        İnsan en faziletli varlıktır. İnsanı faziletli kılan ise insanın bizzat aklıdır. Kur’anın dışındaki tüm bilimler insanın bizzat kendi aklı ve düşüncesinin ürünüdür. İnsanlar akıl ve düşünme olgusundan çok, aklın ve düşüncenin ürünleriyle meşgul olmuşlardir. İnsanlar mantık’ı bulmuşlar, fakat bilgiyi deforme ettikleri için mantık onları doğru yola götürmemiştir. Düşünce için ortaya atılan bütün bu insan çabaları, düşüncenin sonuçlarıyla uğraşmaktan öteye gidememiştir.


        Düşünme üzerinde araştırma yapan bu insanlar, yanlışa gitmişler çünkü akıldan önce düşünceyle uğraşmışlardır. Aklı öğrenmeden düşünceye varmak mümkün değildir. Çünkü düşünce aklın meyvesidir. Bilim, sanat, kültür ve diğerleri de düşüncenin meyvesidir. Bilim ve kültüre düşünce olgusu denir. Düşünce olgusu kavrandıktan sonra, bilim ve kültür anlaşılır. Düşünce olgusuna ise aklı kavrandıktan sonra varılır.


        Düşünmenin temelini oluşturan maddedir. Düşünce maddeden ayrı düşünülemez. Maddi gerçekliği olmayan bütün düşünceler hayal ve kuruntudan ibarettir. Düşünce maddenin ifade ediliş biçimidir. Madde akıl yürütmenin temelini oluşturur. İnsanın ürettiği her şey beyne bağlıdır. Beyin insanın ana merkezidir. Beyin bizzat kendisi maddedir. Akıl ve düşüncenin var olması için ortada maddenin olması şarttır.


        Bilgi düşünceden önce var olmuştur. Madde henüz yokken bilgi Allah’tan geldi. İlk insana bilgiyi veren insanı da maddeyi de yaratandır. Düşünce maddenin beyne yansımasından kaynaklanmaz. Düşünce sezgiden hissetmekten kaynaklanır. Hissetmenin ve sezmenin merkezi beyindir. Hissetme ve sezme olmazsa düşünme de olmaz.


        Bilgiye ulaşmak için ön bilgilerin olması şarttır. Allah Ademe eşyaların isimlerini veya nasıl isimlendirileceğini önceden öğretmiştir. Adem ilk eşyaları tanımıştır. Eğer  bu bilgiler olmasaydı eşyayı tanıyamazdı. Ön bilgi akıl için şarttır. Düşüncenin meydana gelmesi için beyne önceden madeyle ilgili bilgilerin ulaştırılması şarttır. Aklın varlığı beyinde ki ön bilgilere bağlıdır.


        Akıl maddenin beyne yansıması değil, beynin maddeyi algılamasıdır tezi yanlıştır. Akıldan söz edebilmek için madde hakkında ön bilgilerin mevcut olması lazımdır. Önemli olan akıl hususunda maddenin beyne yansıması değil, beynin maddeyi algılamasıdır. Algılamak için madde hakkın da ön bilginin olması şarttır. Aklı algılamak ancak bu şekilde mümkün olabilir. 


        Madde beyne yansımaz. Çünkü yansıma bir aynanın görüntüyü geri çevirmesiyle olur. Oysaki madde duyu organlarıyla hissedilerek beyne intikal eder. Yani maddeyi hisseden duyulardan birisidir. İşte beyne taşınan duyu organlarıyla hissedilen sezgidir. Ancak sezgiden sonra beyinde madde hakkında bir hüküm oluşur. Eşyalar beyne yansımaz eşyalar hissedilir, beş duyumuzdan herhangi biriyle. Akıl eylemlerinin gerçekleşmesi için his gereklidir. Çökmüş bir toplumun çökmüş olduğuna karar vermek için çöküşü hissetmemiz lazım. 


        Sezgiden düşünce oluşmaz. Sezgiden sadece maddeyi sezmek ortaya çıkar. İnsanda düşüncenin oluşması için ön bilgilere eski bilgilere ihtiyaç vardır. Sezgisel algılama ve içgüdüler organik ihtiyaçlardan doğar. İnsan ile hayvan arasındaki farkı anlamak için içgüdüler ve organik ihtiyaçlar ile eşyaya ilişkin verilen hüküm arasındaki bağa dikkat etmek gerekir. Hayvan beyni bilgiler asında bağ kuramaz. İnsan beyni bilgiler arasında bağ kurma özelliğine sahiptir.


        İnsan içgüdüler ve doğal ihtiyaçlarla maddeler hakkında yargıya varır. İçgüdüler tekrar yoluyla hatırlar ve kendinde bulunan bilgiler arasında bağ kurar. Sezgiler ile çağrışım yapan şeylerden bilgiler meydana gelir. Bütün bunlar içgüdü ve doğal ihtiyaç ortamında gerçekleşir. Ön bilgiler bilgileri ilişkilendirmek için mutlaka gereklidir. 


        Akıl sadece insanda vardır. Akli eylemi sadece insan gerçekleştirebilir. Ön bilgiler ise maddeden önce vardır. 


        Aklı anlamanın yolu dört unsurdan geçer.


MADDE VEYA OLAY.


SAĞLIKLI BEYİN.


SEZGİ HİS (BEŞ DUYU) GÖRME, İŞİTME, DOKUNMA, KOKLAMA ,DUYMA.


ÖN BİLGİLER.     


 


Akıl düşünce ve kavrama, idrak etmek sezinleme veya olayı duyu organlarıyla beyne taşımak ve beynin  maddeyi ve olayı ön bilgilerle yorumlamasıdır.


 


AKIL : ALLAH’IN VERDİĞİ ÖZELLİK.


SEZGİ: BEŞ DUYU İLE HİSSEDİLEN.


İÇGÜDÜLER: İNSANIN İÇİNDEN GELEN İNSANIN ELİNDE OLSADA OLMASADA VAR OLANLAR.


MADDE: ALLAH’IN VAR ETTİĞİ HER ŞEY; TOPRAK, SU, TAŞ, DENİZ, AT, BİTKİ VS…


ÖN BİLGİ: ALLAH’IN ÖNCEDEN MADDENİN İSİMLERİNİ VE YAPISINI BİLDİRMESİ.


 


En doğrusunu Allah bilir. Allah’a emanet olunuz.


20 HAZİRAN 2017


Necdet DALYAN


 

YORUMLAR
Güzel verimli bir çalışma olmuş elinize sağlık

esra
anonim 27.7.2017 08:55:51

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 002868111

iletişim : editor@kimokur.com