Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Tüm dünya mazlumlarının acı ve keder gözyaşlarinin dinerek yerini sevinç ve huzur damlalarına bıraktığı ve tüm alemin İslam güneşiyle aydinlandiğı bayramlara ulaşmak duasıyla... Mübarek Ramazan Bayramimiz size ailenize ve tüm İslam alemine hayırlar getirsin inşallah.

::Ziyaretci Defteri
İnaadına Kur’anda birlik
25.12.2016 18:03:05

Bir portreye rahmetli Mutahhari’yi koymanız ümmetin mezhep taassubu üzerine bir birini kırdığı bir zamanda ne de güzel olmuş.Allah razı olsun.

Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
FARKINDA MIYIZ BİLMİYORUM AMA ÇOK AYIP EDİYORUZ!
Erem Şentürk

 Bazı akşamlar buluştuğum küçük arkadaşlarım var. Küçük dedimse yaşları küçük sadece; yoksa kalpleri de akılları da kocaman. Kimsenin haberi olmayan küçük bir arkadaş grubuyuz biz ve tek özelliğimiz birbirimizi gerçekten sevmemiz. Bu arkadaşlarımın zihinleri alıştığımız insanların zihninden farklı çalışıyor. Daha ileri, daha geri, daha çok, daha az değil; sadece insanların kahir ekseriyeti gibi düşünmüyorlar hepsi bu... İnsanlar toplu haldeyken tek başına olduklarından daha merhametsiz oldukları için dünyalık sistemler de bu arkadaşlarım için, “zihinsel engelli” gibi kategorik yaftalar var; ama biz, başkalarının bizim hakkımızda ne dediğini umursamıyoruz. Ben sadece “Farklılar” diyeyim siz gönlünüze göre anlayın...

Geçenlerde bir akşamüzeri bu şahane arkadaşlarımla sohbetlerimizin birinde Beydavi tefsiri üzerinden, bir ayet-i kerimeyi işlerken gençlerden biri ayetleri kastederek şöyle sordu: “Abi… Allah bunları bize mi söylüyor?” “Evet, hepsini bize söylüyor” diye cevap verince ben. “Allah bizimle muhatap olup bize kitap yazdıysa hepsini okuyup ciddiye almamız lazım; yoksa ayıp olur” dedi. Güya ben abileriydim ve onlara hafif düzeyde ilmihal ve akait anlatıyordum ama “Ayıp olur” lafı aklıma mermi gibi saplanmıştı.

Daha çok anlatmasını istedim ama devam etmedi. “Kur’an’ı okuyup ciddiye almazsak ayıp olur” dedi sadece. Yeniden sordum, başka konuya geçti yıldızlardan söz etti; bir daha sordum başka konuya geçti okulundan söz etti. Konuyu “Ayıp olur” lafına getirene kadar ısrarla ve tekrarla sordum; ama her seferinde birbiriyle ilgisiz şeylerden söz etti. Son kez sordum, okulunda sınıf arkadaşı Esma’dan söz etti. “Esma’ya çirkin diyorlar” dedi. “Sen ne diyorsun” diye sordum, “Şimdi abi çiçeğe çirkin deyince çiçek üzülmez ki, çirkin diyen kimse çiçeği göremediği için körlüğüne üzülsün diyorum” dedi. “Esma’ya ayıp etmişler değil mi” dedim. Durdu, biraz sallanarak şöyle söyledi: “Esma’yı da Allah yarattı, Esma’ya çirkin diyen Kerem’i de Allah yarattı. Demek ki Esma’ya çirkin dersek ‘Allah çirkin bir şey yaptı’ demiş oluruz çok ayıp olur…”

Dünya kendi halindeydi, arabaların sesi geliyordu, milyonlarca İstanbullu dev gibi bir çarkın içinde dönüp dururken birkaç gençle, Fatih’in bir mahallesinde kimsenin haberi olmadan “Allah’a ayıp ediyoruz” dersi alıyordum ben. Hakikati ıskalıyorduk; çünkü bütün o iyi niyetlerimiz, görüp de unuttuğumuz rüyalarımız gibiydi. Niyetlenmiştik niyetlenmesine ama unutmuş ve çarka kapılmıştık. Bana “Ayıp ediyoruz” dersi veren bu çocuğu otobüste annesinin elini tutmuş cama kafasını vururken görmüş ve tedirgin olmuş olma ihtimaliniz bile vardı. Ayet mi, hangi ayeti mi işliyorduk; Bakara Suresi 269. ayet: “Kime dilerse hikmeti ona verir; şüphesiz kendisine hikmet verilene büyük bir hayır da verilmiştir. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez…”

dirilişpostası.com


YORUMLAR
Nice!
anonim 9.10.2017 19:00:27

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 002847777

iletişim : editor@kimokur.com