Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
MEAL/YORUM DENEMELERİ - 14 (101 /KARİA SURESİ)
Barış CAN

  101/KARİA SURESİ

     Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile;
     1- Çarpıcı (gerçek)! (1)
     2- Nedir o çarpıcı (gerçek)?
     3- Çarpıcı (gerçeğin) mahiyeti nedir?
     4- O gün insanlar etrafa dağılmış kelebekler gibidirler. (2)
     5- Dağlar ise dağınık yün gibi olur.
     6- Evet (hasıl-ı kelam o gün) tartısı ağır gelen,
     7- Huzurlu bir yaşam içindedir.
     8- Tartısı hafif gelen ise,
     9- Belirsizliğin kucağındadır. (3)
     10-Onun mahiyetini bilir misin?
     11- Dağlayan bir ateş! (M.Esed) (4)

DİP NOTLAR :
      1- Mekki surelerin genel katakteristik özelliklerinden biri de ifadelerin kısa,öz ve özellikle de çarpıcı/vurgulayıcı olmasıdır.Aslında bu durum Kur’an’ın genel özelliğidir.Ama Mekki surelerde biraz daha belirgindir.Muhataplarının zihin dünyalarını zinde tutacak,bazan şok etkisi yapacak, belki de alt üst edecek bir halet-i ruhiye yaratmak niyetindedir.Her an aktif olan Yüce Yaratıcı, yarattıklarının da pasifize olmasını istemez.
     Özellikle kıyameti (yeniden dirilişi) ve sonrasını konu edinen sureler bu durumun en çarpıcı örneklerini ortaya koymaktadır.Suremiz de onlardan biridir.Bu tür surelerde yer alan soru-cevaplar bir beyin fırtınası oluştuturmakta ve aklı/iradeyi canlı tutmaktadır.
      “el-Karia” kelimesi “şiddetli bir ses çıkaracak derecede şiddetle dayanıp çarpmaktır. Sopayı başına çaldı. "Tokmak" mânâsına "mikraa", kapı çalmak mânâsına "kar’-ı bâb"; kılıçla çarpışmak mânâsına "kılıçla vuruştu" ifadesi bundandır. Bu şekilde çarpan her şeye kâria, çoğulunda kavari’ denilir. Sonra dehr (zaman)ın başlara çarpan büyük hadiselerine kâria denilmiştir. Nitekim "Küfredenlere, yaptıkları işler sebebiyle bir felaket isabet edecek." (Ra’d, 13/31) buyurulmuştur.” (Hak Dini Kur’an Dili) 
        Buradaki ünlem dünya meşgaleleri ile unutulmaya yüz tutan ölüm sonrası hayatın gerçekliğine atıftır.”Çarpıcı gerçek” hem büyük değişimin/rüyalar ülkesinden gerçek dünyaya dönüşün şaşkınlığı ve dehşetini,hem de uykuda olan iç dünyamızın bir dokunuşla irkilerek uyanmasını anlatır.
     2- “Pervane/kelebek” benzetmesinin amacı şudur.Unuttuğumuz çarpıcı gerçeğin geldiği o gün insanlar şaşkınlıktan ne yaptığını bilmez haldedir.Durumun az çok farkındadır ama her olağanüstü durumda yaptığı gibi doğal refleksi de ortadadır.Bu tür benzetmeler/simgelerle anlatım Kur’an’ın sıklıkla müracaat etti yöntemdir ki asıl gaye; “Andolsun, öğüt alsınlar diye biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali verdik.” (39/Zümer:27) “Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür.” (18/Kehf:54) diyerek anlamayı ve öğüt almayı kolaylaştırmaktır. Bir diğer ayette de şu benzetme yapılmıştır : “O halde sen de onlardan yüz çevir. Onlar, o davetçinin (benzeri görülmemiş) bilinmedik bir şeye çağırdığı gün, gözleri düşmüş bir halde dağılmış çekirgeler gibi kabirlerden çıkarlar.” (54/Kamer:6-7)
     3- “umm” anne anlamındadır ve istiare yolu ile,sığınmayı,muhtaçlığı,emniyeti ve belki de şefkati simgeler. En ihtiyaç duyulan bir anda sığınağınızın sizi felaketlere götürmesi ne korkunç bir şey! Hayal edin bir kere;dehşet verici bir durumdan büyük ümitlerle sığınmak için koştuğunuz biri sizi daha büyük bir kaosa götürüyor.  Korku filimi gibi adeta.Bunu anlayan bir insanın çaresizliği,belirsizliğin verdiği ümitsizlik ancak bu kadar güzel ifade edilebilir.
     4- “Lafzen, "kızgın ateş"; sıfat, ateşin ana vasfını vurgulamayı amaçlamaktadır. Unutulmamalıdır ki, günahkarların öteki dünyadaki azabı ile ilgili Kur’ânî tasvirlerin tümü, ancak insan tecrübesinin sınırları içindeki maddî olgular ile karşılaştırılarak anlaşılabilecek olan durumlar ve şartlar ile ilgili mecazlar veya teşbihlerdir.” (M.Esed)


YORUMLAR
NEREDE KALDINIZ MUHTEREM HAMDOLSUN KAVUŞTURANA BEREKETLİ ÇALIŞMANIZDAN BİZLERİ MAHRUM ETMEYİN


HÜSAMETTİN ALTINKAYA
anonim 2.2.2018 10:05:05
Muhterem Hüsamettin Bey,
Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadınız.Hatırlanmak çok güzel.Allah sizlerden hoşnut olsun ve Rabbbim sizi hem bu dünyada hem de Yeniden Diriliş Günü’nde belirsizlikerin içinde değil de Esenlik Yurdu’nun Has Bahçeleri’nde ağırlasın.Çalışmalar devam edecek biiznillah.
barışcan 8.2.2018 10:38:25
takipteyiz bilesiniz.......

esra
anonim 12.2.2018 23:22:08
bu siteye aralıklarla girerim açık söyleyeyim iki şeye bakirum bir dilek buz ne yazmış iki,meal yorum denemesi ha bazen diğer yazılarda güzel oluyo ama bu ikisine takılirum ya arayı uazman olur mi

KARADENİZDEN
anonim 14.2.2018 23:58:41
Muhtereme Esra Hanım,
Sizin takipleriniz bizi mutlu eder efendim.Aynı zamanda dikkat ve teyekkuzumuzu zinde tutar.Yorumlarınızı bekliyoruz.baki selamlar...
Muhterem Karadenizli kardeşim,
Öncelikle ilk tanışmamız, yanılmıyorsam.Hoşgeldiniz .Meal/yorum denemelerimiz devam edecek inşaallah.Yorumlarınızın devamını bekleriz efendim.Sizin yörenizle teşekkürler "uşağum"...
barışcan 15.2.2018 13:22:20

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003528408

iletişim : editor@kimokur.com