Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
HAYAT
Dilek Buz

 Onu gördüğümde amansız bir hayrete düşerim. Her sabah, uyanmaya çalıştığım kaldırım yolunda karşılaşırız. Ben yoldan aşağıya inerken, o da yukarı doğru çıkar. Üzerinde ki elbiseyi çok az değiştirir; kışın uzun bir manto giyer, yazın yakası açık ince bir gömlek. Ama yüzündeki ifade her gün değişir. Bazen uzun kumral saçlarını tarar, tokalar takar, küpeler sallanır narin kulaklarından. Gözleri yanan mum ışığı gibi her bakanın gözlerini alır, kibar dudakları tebessüm saçar. Adımları kibardır, her adımını taklit etmek ister en zarif kuşlar bile. Bir elini yanına salar, diğerini çantasının üzerinde sergiler; milyonluk tablo gibi. Etraftan laf atanlar olur; “bir içim su” diye, “ay parçası” diye, “bir selam ver, kölen olayım” diye. Ben izlemekle yetinirim sadece, laf atacak gücüm hiç olmadı. Yine de bazen uzanmak isterim, bir elini tutmak, belki saati sormak, belki günaydın demek. Ama o hiç sarsılmaz, kayan yıldız gibi geçer gider önümden. Güzelliğine meftun, gelip geçiciliğine deli olurum.
Ama sadece bazı günler güzel olur bu kadın. Canı isterse böyle gezer, canı istemezse bakanı pişman eder. Taranmamış saçları öyle bir dolaşır ki birbirine; çözebilene aşk olsun. Gözlerinden sürmeleri akmıştır kara kara. Yıkanmamış yüzünde çirkin bir çehre durur. Ütüsüz gömleği, bit pazarından almış gibidir. Sigara dumanının sararttığı dişleri tiksinti saçar her bir yana. Adımları sarhoş, kendisi leş gibidir. Öyle ki; sinekler mesken edinir her bir yanını. Bir gün önce kendisine laf atanlar, şimdi karşı kaldırıma kaçışırlar. Bu halini bilmelerine rağmen, güzel olduğunda laf atar, peşine düşerler; çirkin olduğunda kaçışırlar çil yavrusu gibi. Hayrete düşerim her defasında, bir gün önce gördüğüm kör edici güzellik, ertesi gün nasıl böyle bir ifrite dönüşebilir. Bu nasıl bir çelişkidir. 
Bir gün dayanamadım ve sordum kendisine.
-Bakar mısınız?
-Bana mı dediniz.
-Evet, size bir şey sormak istiyorum. Ama incitici olabilir!
-Ben incinme nedir bilmem, aldığın cevapla sen incinme yeter.
-Öncelikle adınızı öğrenebilir miyim?
-Adım, Hayat…
-Güzel bir adınız varmış. Kendinizde güzelsiniz. Ama sizi bazen öyle pis, pasaklı ve bakımsız görüyorum ki; normal halinizi bildiğim için inanamıyorum. Bu neden böyle?
-Hayat böyle işte; bazen güzel bazen çirkin, bazen cazibeli bazen itici.
-Ama siz, siz bir bayansınız? Bu şekilde dışarıda dolaşmak rahatsız etmiyor mu?
-Ne fark eder ki benim böyle olmam. Hem siz bunu bana sorarken kendi halinizden haberdar değil misiniz? 
-Halimde ne var ki?
-Bazen mutlu görürüm sizi, her yana gülücük saçarsınız, adımlarınız canlı olur, herkese selam verirsiniz, simitçiden simit alır, dilencileri boş çevirmezsiniz. Bazı zamanlarda ise mosmor bir suratla çıkarsınız sokağa, başınız eğik ve düşünceli olursunuz, kimseyi görmez, selam vermezsiniz. Sokak kedisine tekme atar, ağaç diplerine tükürürsünüz. 
-Ben mi? Asla! Bu ne biçim bir iftiradır?
-Bunlar sadece görünenler, içinden geçenleri sayacak olsam pişman olursunuz.
-İçimden geçenleri nereden biliyorsunuz?
-Kendimi size tanıtmıştım az önce, ne çabuk unuttunuz! Ben, Hayat…
-Ben, sadece adınız Hayat sanmıştım.
-Ben hayatın ta kendisiyim genç adam. Ayna gibiyim, ne görürsem onu yansıtırım. İyi ve güzeli de, kötü ve çirkini de olduğu gibi gösteririm. 
-Özür dilerim öyleyse, bana müsaade. Gitmem lazım.
-Kaçma genç adam, benden kaçamazsın!
-Kaçmıyorum senden, sadece beni çok meşgul ettin bu güne kadar. Artık sana takılmayacağım. 
Onu orada bırakıp hızla yürümeye başladım. Biraz mahcup biraz öfkeliydim. Yine de merakımı yenemeyip kafamı çevirip onun olduğu tarafa baktım. O da arkasını dönmüş giderken kafasını çevirip bana bakıyordu. Kaşları çatık, adımları kuvvetliydi.
… 


YORUMLAR

 Kayıtlı Yorum Bulunamadı


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003528965

iletişim : editor@kimokur.com