Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
YİNE BİR SONBAHAR YAZISI
Dilek Buz

Yine bir sonbahar yazısı ile karşınızdayım sayın dostlar. Havalar sıcak, henüz gelmedi sonbahar demeyin; zira mevsimler sıcaklıkla ölçülmez, gönülle ölçülür, hisle ölçülür. Hislerim, gelen sonbaharı haber verdiler bana. İlk kez bu gece bir üşüme geldi bana. Yine bu gece rüyamda ekin tarlasındaydım, her sonbaharda olduğu gibi. Sabah kalktığımda belim ağrıyordu. İş yerine gelirken bir simit aldım. Sonra en sevdiğim türküyü dinledim. En sevdiğim türkü de bir hüzne boğdu beni. İşte o zaman anladım sonbaharın geldiğini.

Sonbaharı, ömrün son zamanları gibi algılarım. İlkbaharın dünyaya getirip can verdiği ne varsa, yazın büyüyüp canlandırdığı ne varsa, yorulup takatsiz düşenleri usulca sona hazırlayan aydır sonbahar. Sararmaya başlayan yapraklar, kuruyan çayır çimenler, meyve sebzesini verip solan bitkiler, büyüyüp yuvadan ayrılan yavru kuşlar, okul önlükleri, turşuluklar, yakacak odun kömür… ilkokul hayat bilgisi kitabında bile yazar bunlar. Ama yazmayan şeylerde vardır. Kış mevsimini romancıların, hikayecilerin mevsimi olduğunu düşünüyorum ben. İlkbaharı ressamların, yaz aylarını müzisyenlerin, sonbaharı da şairlerin mevsimi… Dertli olmayan şair olamaz, derim her daim. Farsçada sonbahara hazan mevsimi derlermiş, bizde kullanırız hazan mevsimini. Hazan, hüzün demekmiş. Hüzün ayı, solup giden hayatın hüznüdür aslında. Ama bir farkla, sonbaharla solup giden ne varsa baharda yeniden can bulacak. Peki bizim sonbaharımız? Ömrümüzün yada hislerimizin sonbaharını görmüşsek bir kere, bir daha yaz olmaz bize, asla. Yeniden can bulmamız olmayacak. Ardımızda sadece yorgun, acı ve aptallık dolu bir ömür bırakmış olacağız. Üç beş günlük gözyaşı sonrasında döviz kuru kadar bile hatırda kalmayacağız. Kaybolacağız kara toprağın bağrında. Dertleşmeye münker nekiri bile bulamayacağız belki de. Ömrün yaz aylarından, gençliğimizden kalma hatıralar canlanacak kuru kafalarımızın içinde, ne günlerdi, ne yalancı günlerdi diyeceğiz. İçimizde gezen kurtçuklara şikayet edeceğiz sevdiklerimizi. Bizi hiç sevmediklerini anlayacağız orada.

Her gün binlerce kez, sadece ve sadece alışkanlıkla “seni seviyoruz” diyoruz. En hızlı mevsim geçişlerini sevgilerimiz yaşıyor. En sevdiğimiz filmleri bir yenisiyle değiştiriyoruz hemen, en sevdiğimiz arkadaşlarımızı, en sevdiğimiz kitapları, en sevdiğimiz gömleğimizi, arabamızı, partimizi, komşumuzu, şarkımızı, ayakkabımızı… Bir yenisi gelince eskiyor hemen eski sevdiğimiz. Bir gün gelecek, hayat bizi değiştirecek bir yenisiyle. İşte o zaman bizim sevdiklerimizin bir önemi kalmayacak. Kuruyan bir yapraktan farkımız kalmayacak. Gökten yağan kar gibi kapatacak tarih üstümüzü. Binlerce mevsim geçecek üstümüzden de, biz yeşermeyeceğiz. Defterimiz dürülmüş olacak.

Geçen hafta en sevdiğim kuaföre gittim. “Abi saçların çok hızlı beyazlıyor, bir derdin mi var” dedi. Belli etmedim ama çok kızdım. Sonbaharım geliyor, haberi yok. Onu artık sevmiyorum. Değiştireceğim. Hayatın da beni değiştireceği gibi. Her şeyi değiştireceği gibi…

 


YORUMLAR
yazınızın her yazı hüzne boğulmuş
iç çeke çeke sitem yüklü....
kırgınlık küskünlük...
beklenti...
ve dahi yalnızlık.......
yazı,sahibinin sesidir,
zancımca saçlarınızın beyazlığına takılmayın,
siz,
olgunlaşıyorsunuz lakin.


tebessümle okudum yüreğinize sağlıkesra
anonim 9.9.2018 00:40:23
Yorumunuzu, dertli yazıma teselli kabul edip, memnuniyetle kabul ediyorum. Çok teşekkürler.
Ayrıca, hem kendi adıma, hem de sitemiz adına da tesekkür ediyorum. Tek okurumuz siz kaldınız sanıyorum bazen. Gerçi yazar da kalmadı. Gel de dertlenme... :)
Selametle kalınız.
anonim 9.9.2018 19:10:47
Bu siteyi muhterem bir ağabeyin önerisi üzerine yaklaşık üç yıldır takip ederim Yazarlar kısmında ki (siteyi öneren muhterem büyüğüm,öğretmenim başta olmak üzre) makalelerin hemen tamamını okudum emin olun bazı makaleler ve sizin öyküleriniz üzerine konuşulduğu anlar oluyor. siz yazmaya devam edin okuyucunuz olacaktır.
Ayrıca bana islamı anlama ve yaşama öğretisini veren büyüğümün bir sözünü paylaşmak isterim derdi ki;
"Biz bu yola yürümek için çıktık kim bizimle yürümek isterse yürürüz,
yolun yarısına kadar yürüyenle de yürürüz,
ama, biz hep yürürüz.

selamlar


esra
anonim 9.9.2018 20:55:48
Sevgili Esra kardesim,
Hem size, hem istikametinize, hem de o güzel ögretmene selam olsun.
anonim 9.9.2018 22:26:35

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003528953

iletişim : editor@kimokur.com