Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
EYYÜB’ÜN GÖZÜNDEN TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ
Dilek Buz

28Haziran2019

Eyyüp, fildişinden değerli bir arkadaşım. Ondan, Türkiye ve Türklerle ilgili üç olumlu değerlendirme istedim. Bir yabancı olarak ama yılardır Türkiye de yaşayan biri olarak, önemli gördüğü üç şeyi bilmek istediğimi söyledim. Şunları sıraladı;

1-Türkiye bolluklar ülkesi. Allah o kadar çok nimet vermiş ki bunları saymakla bitiremem. Bir Fil dişili olarak biz ancak cenneti böyle tasavvur edebilirdik.

2-Dürüstlük... İnsanlara bakıyorum da, otobüste arkadan binenler bile ücreti muavine gönderebilmek için çaba sarfediyorlar. Genelde görünmeyen ortamda kimse dürüst olmaz.

3-Misafirperverlik. Burada birçok insana misafir oldum. Türkler evini sofrasını masasını paylaşmaktan hiç çekinmiyorlar. Mecbur oldukları yada çıkarları için değil, isteyerek yapıyorlar bunu...

Yorum yapmadım bunlarla ilgili. Ancak derin bir iç çektim. ...

...

05Haziran2019

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve Türk halkı ile ilgili en olumlu üç şeyi sormuştum Fildişili kardeşim Eyyüb’e. Bu hafta da en olumsuz şeyleri sordum. Kısaca şu cevapları aldım.

1-Türkiye’de eğitim sistemi çok zayıf. Bizim ülkemizde sadece üç beş üniversite var. Ama bizim okullarımızdan mezun olanlar gerçekten çok sıkı bir eğitim almış oluyor. Okuduğu bölümün hakkını veriyorlar. Türkiyede çok üniversite var ama mezun olanlar çok az eğitim almış oluyor. Hatta, nasıl desem ki, mesela, ilahiyata gelen öğrenciler imanlı geliyor ama ateist olarak çıkıyor.

2-Çok fazla demokrasi var. Birçok kimse şikayet ediyor "demokrasi yok" diye ama fazla demokrasi var bence. Herşey meşru gibi hissediyorum burada. Yani bir kişi müslümanım ama faiz yerim, içki içerim diyebiliyor, memurum ama işimi yapmam, işçiyim ama işe gitmem diyebiliyor, hırsızım ama şerefliyim diyebiliyor. Aslında meşru olmayan birçok şey demokrasi adı altında serbestçe yaşanıyor. Sadece müslümanlar rahatça müslümanız diyemiyorlar sanki. Mesela, sizin hocalarınız başörtüsü farz diyemiyorlar.

3-Türkiye’de erkekler boşandıkları eşi üzerinde hak iddia edebiliyor. Bu dinende hukukende yanlış. Birçok boşanmış kadın, eski kocaları tarafından öldürülüyor. Bu da bana göre bu ülkeye yakışmayan bir şey.

Eyyüb’ün bakışıyla Türkiye gerçekleri bunlar. Yine yorum yapmayacağım. Yorumu size bırakıyorum sayın okurumuz.


YORUMLAR

 Kayıtlı Yorum Bulunamadı


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003528990

iletişim : editor@kimokur.com