Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
KADİFE ÇİÇEĞİ VE DELİLİĞE ÖVGÜ
Dilek Buz

 Gün boyunca Veli amcanın son hali gözlerimin önünden gitmedi. Yemek yerken de ödevlerimi yaparken de onu düşündüm. Suskunluğumu fark eden annem, kaygılı bir halde, koluyla babamın koluna dokunup beni işaret etmiş; “İşte bak gördün mü? Oğlana bir haller olacak Allah mafaza. Ben sana çocuğu deliye, cinliye götürme dememiş miydim?” diye fısıldamıştı. Babam da, Deli Veli’den ötürü kötü bir şey olabileceğine ihtimal vermemiş; “Ne alakası var hanım, bugün oğlumuz yorulmuş belli ki, ondan böyle suskun, Veli’ye de üzülmüş olabilir tabi, koca adam çocuk gibi ağladı karşımızda” demişti.Gün boyunca Veli amcanın son hali gözlerimin önünden gitmedi. Yemek yerken de ödevlerimi yaparken de onu düşündüm. Suskunluğumu fark eden annem, kaygılı bir halde, koluyla babamın koluna dokunup beni işaret etmiş; “İşte bak gördün mü? Oğlana bir haller olacak Allah mafaza. Ben sana çocuğu deliye, cinliye götürme dememiş miydim?” diye fısıldamıştı. Babam da, Deli Veli’den ötürü kötü bir şey olabileceğine ihtimal vermemiş; “Ne alakası var hanım, bugün oğlumuz yorulmuş belli ki, ondan böyle suskun, Veli’ye de üzülmüş olabilir tabi, koca adam çocuk gibi ağladı durdu karşımızda” demişti. Ertesi gün okul çıkışında koşarak yine kahvehaneye gittim. Esrarengiz bir duygu kaplamıştı içimi. Deli Veli beni kendisine görunmeyen bir bağla bağlamıştı sanki. Masasına yaklaştım, çiçeği önündeydi yine. Neşeli bir hali vardı. Beni farketmişti nasılsa. Keyifle seslendi bana;

-Gel bak, işte Kadife çiçeğim, bak nasılda can buldu yeniden. Beni duydu, sesime cevap verdi; ufaktan yeşermeye başladı.

-Çiçekler bizi anlar mı?

-Neden anlamasın? Onların canı yok mu? Bilakis onlar, bizi insanlardan daha iyi anlar. Çünkü onlar akıllarıyla değil, kalpleriyle düşünürler.

-Çiçeklerin kalbi var mıdır?

-Vardır elbet ama bizim kalbimiz gibi işlemez onların ki...Tüm duyuları, kalpleri, evrenin diğer tüm varlıklarıyla ortak çalışır. Önyargı yoktur onlarda, şartları da yoktur, menfaatte gözetmezler, koşulsuz severler. Onlar birdir; insanlar ise farklı farklı...

-Ama bu nasıl olur?Bir çiçek, bir ağaç, bir kuş farklı beden de tek bir ruh mu taşırlar?

-Aynen öyledir? Hepsi vazifelidir bir şeye, farklı gibi görünür ama neticede aynıdırlar.

-Peki hayvanlar? Onlarda mı dosttur bize?

- Onlarda aynıdır; arı bal yapar, inek süt verir, aslan avlanır. Hepsi vazifelidir ve bir gün ara vermezler görevlerini yapmaya. Onlar toprağa bağlıdır, biz de onlara... Onları anlarsak, bize dosttur onlar zaten.

-Anlamıyorum dediklerinizi.

-Belki sonra anlarsın. Gel otur yanıma. Sana Kadife’nin nasıl yeniden canlandığını anlatayım. Şurayı görüyor musun? İşte buradan kırılmıştı Kadife, kırılan yerden üst tarafı kurumaya başlamıştı, ne yaptıysam durduramadım. Sonra birgün doğrulttum, kırılan yerden sıkıca sardım. Kenarında incecik bir kabuk tutuyordu sadece, günlerce bekledim, dikkatlice suladım. Ve bir hastaya bakar gibi baktım ona. Güzel sözler söyledim. Umut verdim, sevgi verdim. Tam ümidi yitirmiştim ki dün, bu sabah birde baktım, yeniden yeşermeye başlamış.

-Neden bu kadar değerli bir çiçek? Neden yenisini almadın?

- Bütün çiçekler değerlidir, herşey çok değerlidir. Herşeyi satın alamazsın çocuk. Dostlar, ruhlar, sevgiler satın alınmaz; onlar emekle, gayretle, umutla elde edilirler.

-Anlamıyorum yine de.

-Çoğu kimse anlamıyor. Onun için bana deli diyorlar; kendilerini akıllı sanıyorlar. Ama sen anlayacaksın, sen farklısın.

-Nereden anladın?

-Ben anlarım. Anladığım için bana deli diyorlar.

...


YORUMLAR
Kadife çiçeğini yaşatanlara ve dahi delilere selam olsun.
Zannımca,
Anlayan anladı :)


esra
anonim 16.7.2019 13:42:23

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003528993

iletişim : editor@kimokur.com