Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
EVRENİN KİTABI İLMA... EPİK FANTASTİK BİR ROMAN
Dilek Buz

 Roman ve öykü hayranı birisi olarak, ilk kez fantastik bir eser okudum. Önyargı ile başladım esere; zira fantastik roman okumayı sevmezdim. Hele hele bizim edebiyatımızda "iyi" denecek kadar bile övgüyü hakedecek eser olamadığını bilerek, böyle dört ciltlik bir eseri okumaya çalışmak pek mantıklı görünmüyordu.

Dört ciltli serili eser, yaklaşık 2200 sahifeden oluşmuş. Haddini aşarak, güç ve tahakküm adına yeryüzündeki bazı kadim sınırları, lanetli duvarı yıkmaya çalışan insanoğlu, daha sonra başına gelecek felaketler ile kendi kıyametini hazırlıyor. Mantık olarak yaşadığımız dünyanın kaderiyle aynı kaderi yaşıyor insanoğlu. Ekini ve nesli yokedenler, yokolmaya mahkumdur. Nitekim insanlık günbegün yokolmaktadır.

Kitap, kendileri ile birlikte tüm insanlığı kurtarmaya çalışan küçük bir arkadaş grubunun, inanç ve gayretle tüm kötülerle karşı sürdürdükleri amansız mücadeleyi anlatıyor. Bu mücadele de tüm zorluklara rağmen üstün gelen iman oluyor.

Son tahlilde eseri çok başarılı buldum. En başarılı olduğunu düşündüğüm bir kaç noktaya dikkat çekmek istiyorum.

1-Eserde yüzlerce hatta binlerce isim üretilmiş. İnsan isimlerinden dışında, hayvanlar, yaratıklar, bitkiler, dağlar, tepeler, ormanlar, deniz ve göller, milletler vs. Bildiğimiz isimlerden tamamen farklı bu kadar çok ismin üretilmesi gerçek bir başarıdır.

2-Eserin türü, epik fantastik olarak geçiyor. Hem yetişkinler için hem de çocuklar için eğitici ögretici bir çok mesaj var. Dini argümanların doğrudan kullanılmadığı ancak dikkatle okunduğunda birçok inanç esasımızın ustaca hikaye içinde kullanıldığına şahit oluyoruz. Maceranın ve heyecanın hız kesmediği eserin tamamında hakim olan tek şey; ciddi bir olgunluk.

3-Bu denli uzun bir eserde konu hakimiyetini korumak, gerçekligi bir an olsun elden bırakmamak, karakterleri ustaca kullanmak gerçekten profesyonel olmayı gerektirir. Karakterler her anlamda ölçülü ve başarılı kullanılmış. Ayrıca eserin neredeyse hiçbir yerinde noktalama, harf düşüklüğü, anlatım bozukluğuna rastlamadım. Bu da yayınevinin başarısıdır.

4-Kitap boyunca kahramanlar dostluk, kardeşlik, aşk, ihanet, savaş, çaresizlik, korku, iftira ve kaos gibi birçok konuda imtihandan geçiriliyor. Bu zorlu süreci davasına inanmış az bir topluluk, iman ve akıl sayesinde başarıyla atlatıyor. Yazarın, yaşadığımız dünya ile eser arasında kurduğu mahirce benzerlik, hayal dünyamız kadar ruh dünyamızı da zenginleştirecek yeterliliktedir. Bu sebeple "epik fantastik" isminin hakkını vermiştir.

Yazara, yıllar süren emeğini esirgemeden böyle büyük bir eseri bize ve edebiyat dünyamıza kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Tüm arkadaşlara da hem kendileri için hem de çocukları için bu eseri okumalarını tavsiye ederim.

"Hakikati öteleyenler bizzat hakikat tarafından ötelenirler, er ya da geç..." İlma’dan... 


YORUMLAR
Siparişini verdim nasipse kitapla alakalı düşüncelerimi paylaşırım.

esra
anonim 20.8.2019 12:31:03

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003529000

iletişim : editor@kimokur.com