Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
YETİM
Dilek Buz

 Yaşlı misafirimin gözleri doldu. Kaçamak bakışlarla anlatmaya başladı;

-"Ben nimetin kıymetini kadrini bilirim evladım, zira ben yetim büyüdüm. Babam Molla Kamil öldüğünde on yaşında idim. Soğuk bir kış günü idi. Babamın yatağının başında köyümüzün büyükleri toplanmıştı. Birde imam Şefik efendi vardı ve aralıksız Kuran okuyordu. Bir ara babam seslendi; " Şefik efendi, okuduğun son iki sayfa ezberimde var, tekrar oku, takip edeyim" dedi. Şefik efendi okudu babam tekrar etti. Sonra babam herkesle helalleşti, anamı çağırdı, onunla da helalleşti, beni çağırıp alnımdan öptü. Sonra birden uykuya dalar gibi sessizce öldü. Ertesi gün cenaze namazı kılınıp toprağa verilecekti. Odadan herkesi çıkardılar. Ama ne yaptılarsa beni alıkoyamadılar da gizlice babamın odasına girip yatağının altına saklandım. Sabaha kadar babamın soğuk bedeninin yanında uyudum.

Babam gömüldü ve ben yapayalnız ortada kaldım. Anam başka kocaya vardı. Babalıkta bize bakmadı ve kapı kenarına koydu.

Uzun yıllar sonra birgün babamı cennette gördüm. Melekler beni babamın yanına götürdüler. "Baba kim var yanında" dedim. Birilerini saydı, ama anam yoktu. Sordum "anam niye yok baba yanında" diye, " benden sonra başka kocaya nikahlanmış, benim yanımda olmaz gayrı" dedi.

Yetimlik sahipliksiztir evladım, bize de sahip çıkan olmadi. Amcam vardı, devletten büyük yol ihaleleri alırdı. Yerden kar kalkar kalkmaz, yol yapımında kazma kürek yıllarca karın tokluğuna çalıştım amcamın yanında. Ne sigorta var, ne maaş ne de amcaya sorulacak bir sual. Birgün evlenecek oldum, iki yıl başlık parası için çalıştım. Sonra evimi ayırdım amcamla, bir çift döşeğim vardı sadece heybemde, birde başımızı sokacak bir cift duvar. Yıllarca çobanlık yaptım, gurbet elde çalıştım. Kimseye el açmadık ama hiçte tam doymadık. Gün geldi çocuklarım oldu. Ben gurbet elde inşaatlarda... Amcam taze salatalık alıp, çocuklarının ellerine verip, benim evimin önüne yollarmış, benim çocuklar izleyip ezilsin diye. Hanım çaresiz sabır çekermiş. Allahın kıymetli kullarıda yok değil tabi, komşunun biri bir çuval arpa satıp salatalık almış bizim çocuklara. Allah razı olsun ondan, nur içinde yatsın.

Baktım olmuyor gurbet ele göçtük. Çok çalıştık ama yorulmadık, kimseye el açmadık. Tam ekmek ocak sahibi oldum rahat edeyim diyecektim ki baktım ömür bitmiş. Diyeceğim o ki; helal kazan az ye, çok şükret asla isyan etme. Birde görürsen bir yetim, başını okşa, gönlünü al. Yetim demek, aç demek, sahipsiz demek, yalnız demek, ezik demek..." Gözleri doldu,

-Neyse yeter bu kadar, dedi.

-Babanı özlüyor musun hala? Diye sordum.

-Yetmiş üç yaşındayım yine de babamı düşündükçe hala çocuk olurum, içim sızlar, özlerim. Yetimlik yaş büyüdükçe bitmiyor, ben hala yetimim evladım.

...


YORUMLAR
Sevdiğinden yareninden, dostundan kısaca seni tamamlayandan uzaksan tam anlamıyla yetimsin.

esra
anonim 10.10.2019 07:44:19

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003536228

iletişim : editor@kimokur.com