Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Tüm dünya mazlumlarının acı ve keder gözyaşlarinin dinerek yerini sevinç ve huzur damlalarına bıraktığı ve tüm alemin İslam güneşiyle aydinlandiğı bayramlara ulaşmak duasıyla... Mübarek Ramazan Bayramimiz size ailenize ve tüm İslam alemine hayırlar getirsin inşallah.

::Ziyaretci Defteri
İnaadına Kur’anda birlik
25.12.2016 18:03:05

Bir portreye rahmetli Mutahhari’yi koymanız ümmetin mezhep taassubu üzerine bir birini kırdığı bir zamanda ne de güzel olmuş.Allah razı olsun.

Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
YAPRAKLAR VE İNSANLAR
Dilek Buz

 Her esnafın sabahları işyerini bir açma tarzı vardır. Kimisi otomatik kepengi tek tuşla açarken, kimisi besmele çekerek asma kilitleri tek tek açar. Kimisi aceleyle kaptığı süpürge ile kaldırımı süpürmeye başlarken kimisi de bir elinde sigara diğerinde çay içerek akmakta olan trafiği izler. Biri simitçiyi arar keskin gözlerle diğeri de gazete sayfalarını karıştırır. Bir ben doğru formülü bulamamış gibi aranır dururum.

Mağazayı yeni açmış, tam masama geçmiştim ki; birde baktım yan komşum elinde süpürge ile çıkmış kaldırım süpürüyor. Utandım içeride oturmaya, kaptım fırçamı çıktım dışarı. İronik bir dille takıldım yılların esnafı olan komşuma;
-Belediye sana en iyi esnaf nişanı takacak sanki. Derdin ne abi sabah sabah kaldırım süpürüyorsun?
-Valla ne yapalım, biz bu kaldırımı süpürmezsek belediyenin süpüreceği yok. Ne yapıyorsa o kadar belediye çalışanı? Bir tanesinin uğradığı yok.
-Belediye çalışanları meşgul be abi; ihaleler, konserler, siyasi afişler... Hem belediye ne yapsın; şu koca ağacın yaprağı süpürmekle biter mi? Bütün sonbahar boyunca süpürdük, neredeyse kış geldi kar yağacak hala bitmedi yapraklar.
-Az kaldı az. Gece dona çeksin hepsi birden dökülür.
...
Kaldırım temizleme işimiz bitti. Birer çay alıp dedikoduya başladık.
-Az önceki kadını gördün mü? Az öteden gitmedi de "yol benim hakkım" der gibi fırçaya basarak geçti.
- Bu millete ne oldu anlamıyorum! Eskiden kolay gelsin, hayırlı işler, bereketli ola diyerek geçerlerdi. Bir kişi bile boş geçmezdi. Şimdi kimsenin selam verdiği yok, bir de üstüne söylenerek geçiyorlar, alacaklı gibiler.
Gülüştük.
O esna da havadan süzülerek düşmekte olan bir yaprak gördüm. Komşunun omzuma hafifçe kondu. "Dur, kıpırdama" dedim. Uzanıp omuzundan aldım yaprağı. "Ne güzel yaprak" dedim. "Ne yapacaksın yaprağı" dedi komşum. Fotoğrafını çekeceğim diyerek içeri girdim. Masa üzerine koyup çektim fotoğrafını. Sonra da yaprağı incelemeye başladım. Komşum geldi tebessüm ederek;
-"Neye bakıyorsun?" dedi.
-"Yaprağın tarihine, kaderine" dedim.
-Peki ne görüyorsun?
-Sapındaki ince bir damardan can alıp büyüdüğünü, yeşerip güçlendiğini, sonra soğuyan havalarla beraber en ince, en zayıf yeri ulan uçlarından çürümeye başladığını, sapından beslenen kısımların soğuklara direndiğini görüyorum. İnsan ve toplumlarda aynı böyledir; zorluk karşısında en zayıf ve uç kısımlarından çürümeye başlarlar.
-Ama sadece uçtan çürümemiş, bak, tam orta kenarında da çürük var.
-Orası daha öncesinden darbe almış olmalı, insan ve toplumlarda böyledir; darbe aldıkları yerler ne kadar destek görse de çürümeye, zayıflamaya, kaybetmeye her zaman daha yatkındır.
-Bir yaprakta ne çok şey görüyorsun sende!
-Ha yaprak, ha ağaç; ha sen ha ben, ister gör ister görme...
...
-"Boş boş konuşma, bak yine yapraklar döküldü, kap fırçayı gel. Bak bunlardan roman bile çıkar"
Gülüştük.
...


YORUMLAR

 Kayıtlı Yorum Bulunamadı


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003305104

iletişim : editor@kimokur.com