Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
HAYATI YAŞAYARAK GEÇ; KOŞARAK DEĞİL
Dilek Buz

Bir arkadaşımla beraber puslu ve soğuk bir günde eve ulaşmaya çalışıyorduk. Hava kararmaya yüz tutmuş, tanıdığımız yollar tanınmaz olmuş, takatimiz iyice azalmıştı. Sanki biz yürüdükçe yollar uzuyor, evimize yaklaşmak bir yana sanki daha da uzaklaşıyorduk. Sıcak yuvamız, karnımızı doyuracak çorba ve ekmeğimiz bir adım ötemizde olmalıydı ama gizemli birşey bizi hedefimize yaklaştırmıyordu. Labirentte dönüp duruyorduk sanki. Buna benzer hislere sahiptik ikimizde.

Derken arkadaşıma dönüp; 

-"Bu böyle olmaz, bu gidişle evimizi bulamayacağız. En iyisi farklı yollardan gidip arayalım. Kader bizi ayırmayı deniyor. Bir fırsat verelim kadere; yoksa ikimizde helak olacağız" dedim. O da bana;

-"Tamam, ben bu sokaktan dönüyorum öyleyse. Sen de şu önümüzde yürüyen kişiyi takip et. Belki o yolu biliyordur. Kaybolma sakın. Havlayan köpeklere dikkat et. Onlarla karşılaşma sakın..." diyerek ve daha birçok nasihat ederek ayrıldı benden. Güvende olamamı istiyordu aslında ama nedense hoşuma gitmemişti bu durum. Bir tuhaflık vardı herşeyde. Ayrılsakta beraberiz, der gibiydi.

Ayrıldık, uzaklaşmak istiyordum arkadaşımdan. Aynı zamanda, puslu ve karanlık havada tek başına kalmakta ürkütmüştü beni dogrusu. Benden daha ileri de olan kişiye yaklaşayım diye düşündüm. En azından beraberken kaybolma ve köpeklerin saldırısına uğrama ihtimalinden daha uzak olabilirdik. Yalnızlık güvensizlik demekti. Bunu hissesiyordum. Oysa az önce yanımda yakın bir arkadaşım vardı, o zaman neden ayrılmıştık?

Hızla yetiştim yabancıya. Hatta biraz da önüne geçtim. Harabe evlerin arasından geçiyorduk. Daha da hızlanmıştım. Yabancı arkamdan seslendi;

-"Acele etme, hayatı yaşayarak geç, koşarak değil"

Şok olmuştum. Yabancı ciddi ve ikna edici bir tonda, manasına o an tam da vakıf olamadığım ama önemli olduğunu hissettiğim birşey demişti. Yavaşladım birden. Yabancı sözüne devam etti;

-Hayat koşarak değil; yaşanarak geçilecek bir yoldur. Birazdan kadim bir geçmişe sahip olan, Müzik Şehrine girmiş olacağız.

-Müzik şehri mi? Daha önce hiç duymadım, hiç görmedim.

-Koşanlar duyamaz, göremez.

...

Son harabeyi geçip köşeyi dönünce kocaman bir alanı kaplayan binlerde taş bloktan oluşan, bir metreyi bulan yükseklikte duvarların böldüğü şehre ulaştık. Eski uygarlıklardan kalmış olan müzik şehri, milyonlarca küçük fıskiye barındırıyordu ve suların altında kalmış gibi görünüyordu. Ben hayranlıkla şehre bakıyordum, eksik olan tek şey müzikti Müzik Şehrinde. Hiçbir şey duyamıyordum. Derken, yabancı ayağını uzatıp fıskıyelerden birinden çıkan suyun akışını bozdu. Anında etrafa çok hoş bir melodi yayıldı. Yabancı hangi fıskiyeye dokunsa yada ayağını bir taşa sürtmüş olsa heryandan melodiler duyuluyordu.

Hayatımda hiç duymadığım ve büyüsüne kapıldığım bu ahenkli sesler beni kendimden kurtarmıştı sanki. Ne endişe kalmıştı bende ne de yorgunluk... Hafiflemiştim, huzur dolmuştum. Orada yavaşça uykuya dalarken; bu tarafta uyanıyordum aslında. Dilimde sahibini tanımadığım o gizemli söz vardi.

"Hayatı koşarak değil; yaşayarak geç"


YORUMLAR
Hayat kusursuz bir roman gibidir.
Onu hızlı okumak değil,
İyi okumak önemlidir.

demiş şair

esra
anonim 12.2.2020 12:36:19

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003536161

iletişim : editor@kimokur.com