Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
TANRIDAN PAY KAPMAK
Dilek Buz

 İnsana biçilen ömür, mal ve evlat biriktirmek için midir? Altın ve saltanat... Para ve iktidar.... Hisse senedi ve şöhret.... Araba, villa, nakit ve asker... Tabi ki öyledir!; insanlık tarihi bunun isbatıdır. Süreç ilk insan olan Adem ile başlamış, bugüne kadar aralıksız devam etmiştir. Bundan sonrada devam edecektir.

Bu düzen birey ve toplum olarak kusursuz işletilmiştir. Adı bazen ben/ego olmuş, bazen Firavun, bazen Karun, bazen krallık, bazen demokrasi, bazen cumhuriyet, bazen kapitalizm bazen de komünizm... Ve daha birçok isim kullanılmış. Ama özü hiç değişmemiş. Acı, zulüm, katliam, savaş, fitne, esaret, uyuşturucu, hırs, intikam, tahakküm gibi uygulamalar mal ve istikbal edinmenin en meşru yöntemleri olmuş. Buna en eski medeniyetlerden tutunda günümüze kadar tüm insanlığı şahit tutabilirsiniz. Piramitleri yapan işçilerden Roma imparatorluğunun tebasına, Amerika kıtasının mazlum yerli kabilelerinden sanayi devriminin çoğu çocuklardan oluşan maden işçilerine, Afrika denilen siyah derili insanlardan oluşan koca bir kıtadan tutunda modern dünyada tüten en son ocağa kadar sayısız insan sürecin mağduru ama aynı zamanda talibi olmuştur. Konuyu özelleştirip olayları ve kişileri konuşmaya ne zamanımız yeter ne de mürekkebimiz.

Peki ama sizce de burada bir sorun yok mu? Modern dünyanın bile neredeyse tamamı bir yaratıcıya inanıyor. Bu durumda, yaratıcı olan Allah, mülkünden pay kapmaya çalışan ve bunu hunharca uygulayan insanı bu işle vazifelendirmiş olabilir mi? Asla. İşte buna inanmam. Bence yaratan, yani mutlak mülkün ve en güzel sanatın sahibi olan, ancak ve ancak kendini tanıyıp takdir etmemiz için yaratmış olmalı bizleri. Öyleyse insanlık tarihinin, yaratanın mülkünün kudret ve kadrini, evrene yayılmış olan sanatın gizem ve azametini, tesbit ve takdir etmek üzere yazılmış olması gerekmez miydi?

Ömrünü bu anlam ile dolduran, tarihin istisna olarak yazdığı birkaç isimde olsa elbette var. Gökyüzünde yıldızlara bakıp, yeryüzünde dağlara denizlere bakıp, kendine ve özüne bakıp; "sen bunları boşyere yaratmadın" diyerek teslim olan, adaleti ve iyiliği ayakta tutmaya çalışan, kendi derdi dışında başkalarının dertleriyle de dertlenebilen bir avuç insan oldu tabi ki. Adlarını İbrahim, İsmail, İshak, Yakup, Yusuf, İsa, Musa, Muhammed diye yazdı tarih. Ama bugün aynı ismi taşıyanlar neden aynı kaygıları gütmüyorlar da Tanrıdan pay kapmaya çalışıyorlar?

Sorular çok; cevaplamakta kolay değil. Ama vazgeçmemeli. Anlamak ve düzeltmek üzere bir ömür vaktimiz var. Öyleyse ilk düzelteceğimiz şey şu olsun;

Ömür diye tüketilen sermaye, mal ve evlat biriktirmek için değil; O’nu anlamak için olmalıdır. 


YORUMLAR

 Kayıtlı Yorum Bulunamadı


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003536222

iletişim : editor@kimokur.com