Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
GÜMÜŞ RENGİ AĞAÇ VE TAHTA KURTLARI
NECATİ ÜN

Bugünkü doğa yürüyüşümüzde setin tam kenarında duran kurumuş ceviz ağacı dikkatimi çekti.  Açık griye çalan bir renkte idi. Doğanın yeşille boyandığı bu günlerde ben buradayım diyordu adeta. Heybetli duruşunu kurumuş kolları tamamlıyordu. Ama bir yandan da mazlum bir duruşu vardı. Sanki yaratıcıdan yardım ister gibiydi. Belki de şükrediyordu hala ayakta durabiliyorum diye…Sahi neden ayaktadır diye düşünmeden edemedim. Bir sahibi vardı mutlaka. Ya sahibinin yakacak ihtiyacı yoktu ya da vakti yoktu bu hayata veda etmiş ağacı kesmeye. Bir iki adım daha attıktan sonra üzerindeki oyukları fark ettim. Bunlar gümüş renginin içinde güneş ışıklarının doğadaki raksına bağlı olarak siyah ve irili ufaklı oyuklardı. Bu oyuklar kuzey batı istikametine doğru bakıyordu. Derine inen oyuklar nedir diye sormadan edemedim. Ve birkaç dakika geçmeden bu arazilerde yaşayan tombul ve kıllı kuyruklu sincapların işidir diye aklımdan geçirdim. Bu hayvanlar yazın kabuklu yemişleri ağaç kovuklarında biriktirir ve kışın çetin şartlarında da ihtiyaca göre tüketirlerdi. İşte bunun için çiftçi ağacı kesmemiş olabilir diye düşündüm.Bir ayrıntı daha geldi aklıma ve bunu kendi kendime söylemeden edemedim. Süleyman peygamber diye mırıldandım. Evet, Süleyman peygamber cinlere hükmedebilen güçlü kuvvetli bir yönetici idi. Yanındaki cinlerin doğaüstü güçleri olup birçok insanın yapamayacağı meziyetlere sahiptiler. Fakat bastonuna dayanıp vefat etmiş Süleyman Peygamberin ölümünü anlayamamışlardı. Ta ki bastonu kurtlar yiyipte baston kırılana kadar. “İşte bu” ; dedim kendi kendime bu gümüş renkli ağaç tahta kurtlarının gelmesini bekliyordu. Belki bu bahar gelecekti kurtlar ya da gelecek diğer baharlara… Bizde ancak o zaman fark edecektik, ağacın ömrünün çoktan sona erdiğini. Kim bilebilir belki de, bizim ömür kurdumuz bizi bu ağaçtan daha erken tüketir; gümüş renkli kurumuş ağaç bizim kuruduğumuza şahitlik eder…


YORUMLAR
Güzel bir anlatım olmuş. Ceviz ağacının ömründen insan denilen meçhulün ömrüne uzanan kısa ama oldukça güzel bir üslupla anlatı gerçekleştirmişiniz. Yüreğinize sağlık kardeşim varolun.
anonim 19.5.2020 22:48:17
Kısa ama dolu bir yazı. Bir doğa yürüyüşünde böyle bir gözlem yapaılması da ayrıca önemli bir şey. Zira mümin boş gezmez boş yaşamaz. Her işinde bir anlam her adımında bir gözlem her sözünde şükür vardır.
Elinize gönlünüze sağlık Necati bey.
D.buz
anonim 20.5.2020 10:57:21
Teşekkür ederim güzel yorumlarınız için. O yazılardaki guzellikler sizin güzel bakış açınızin yansimalaridir. Sizlerde varolun. Selamlar... Necati ün
anonim 21.5.2020 19:23:32

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003536145

iletişim : editor@kimokur.com