Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
EYYUP PEYGAMBER
Dilek Buz

 EYYUP PEYGAMBER İnsanlık aleminin nüfus ve medeniyet bakımından gelişmesi özellikle yazının icadından sonra daha da hız kazanmıştı.Kavimlerdünyanın dört bir yanına dağılmış; böylece yeni şehirler, yeni devletler ortaya çıkmıştı. Beraber yaşamanın faydaları ve zararları aynı oranda artmıştı. 


Eyyüp peygamber, İbrahim peygamberin kurduğu Mekke şehrinin kuzeyinde bir bölgede yaşıyordu. Kavmini Allah’a imana davet etmiş, tüm yanlış ve sapkın inanışları, zulüm ve haksızlık içeren davranışları yasaklamıştı. Kavminin bir kısmı ona inanıp iman etmişti. Eyyüp peygamber, Allah’a inanan topluluk içinden biriyle evlenip mutlu ve huzurlu bir aile kurmuştu. Zamanla çocukları da olmuş; toplumda saygı duyulan örnek bir aile olmuşlardı. Elçilik vazifesini de hakkıyla yerine getirmeye çalışanEyyüb peygamberin hayatında her şey yolunda imiş. Ve bir gün bu durum ibreti alem için değişecekmiş.   


Eyyüp peygamberbir gün çok kötü bir sıkıntıya düşmüş. Başına gelen şey onu çok zor duruma düşürmüş. Karşılaştığı zorluğun ne olduğunu kimse bilmiyormuş. Ama görünene bakılırsa çok fena bir hastalığa düçar olmuş. Öyle illet bir hastalıkmış ki Eyyüb peygamberin etrafında kimse kalmamış. Ailesi bile onu terk etmiş. Yalnız başına kalmış, sözünü dinleyen, etrafında bulunan hiç kimse kalmamış. Hayatta kalacak gıdayı bile güçlükle temin edebilir olmuş. Ve bu durum belki de yıllar boyu bu şekilde devam etmiş.  


Eyyüp, her şey yolunda giderken birdenbire yalnız kalmanın sancısını çok uzun süre çekmiş. Sadece insanlar tarafından değil; Rabbinden de sözler gelmez olmuş. Konuşacak, derdini anlatacak ya da derdini dinleyecek hiç kimse kalmamış çevresinde. Onu saran kocaman bir yalnızlık varmış sadece. Dertleriyle baş başa kalmış. Bazen aklının bir köşesinden sesler duymuş; “yalnızlık kaderin oldu” “sen bunları hak etmedin” “sen daha iyisine layıksın” “insanlar seni terk etti” “Rabbin de seni terk etti”.


Bu sözler kulaklarında onu sürekli isyana teşvik etmiş. Çok uzun süren yalnızlık ve acıyla yaşamak hiçte kolay değilmiş. Eyyüp Rabbine karşı olan sevgisinden, inancından asla taviz vermemiş bu vesveselere. Yine de ruhunu ve bedenini bu şeytani dürtüler yoruyormuş. Bedeninin ve ruhunun tüm sınırlarını zorlayan dertlerinden ve bitmeyen kötü düşüncelerden bitap düşüp Rabbine dönüp yakarmaya başlamış;


“Ey Rabbim, şeytan bana yorgunluk ve azap verdi. Kurtar beni; zira ben ancak sana teslim olurum”


“Başıma bir bela geldi, sana sığındım, sen merhamet sahiplerinin en merhametlisisin” 


Halinden şikâyet etmemiş ve sürekli kurtuluşu için çabalamış. Sabrı hayatından, duayı dilinden düşürmemiş. Eyyüp, çok uzun bir süre yalnız ve dertli olmasına rağmen Rabbini, yaratılışını, sorumluluklarını unutmayarak büyük bir imtihan vermiş. Yalnız kaldığında bile Rabbine olan tam teslimiyeti ve sabrı, onu tüm insanlığa örnek gösterecek kadar yüce bir noktaya eriştirmiş. Bu tam teslim olmuş kimseler dışında hiç kimsenin geçemeyeceği bir testmiş. Başına gelen dertlerin sebebi kendisi bile olsa, çözüm arayışını, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen, Rabbine olan sadakatinden ve güveninden bir şey eksiltmeden sürdürmüş. İman etmek tam da bunu gerektiriyormuş.


Ve bir gün Rabbi Eyyüb’a, atası İbrahim peygamber gibi imtihanı başarıyla geçtiğini, yorgun ve hasta birinin, şifalı bir suda yıkanıp temizlenmesi gibi, hastalıklı ve yorgun halinden, eski huzurlu hayatına yeniden dönebileceğini duyurmuş. Ve bir anda Eyyüppeygamber tüm dertlerinden kurtulmuş ve adeta yeniden hayat bulmuş.


Onda ki değişimi ve üzerinde Allah’ın lütfunu gören ailesi ve kavmi, yeniden Eyyüb’a dönmüşler. Öyle ki eskiden olduğundan çok daha büyük muhabbetle etrafında toplanmışlar. 


Karşılaştığı belalara karşı gösterdiği sabır ve tevekkül ile Eyyüb peygamber, tüm insanlar içinde örnek gösterilen biri olmuş. Şanı tüm dünyaya yayılmış. Allah onun için şöyle demiş;


 


“Biz Eyyub’u çok sabırlı bulduk. Oher daim Allah’a yönelirdi; o ne iyi bir kuldu”
 

YORUMLAR

 Kayıtlı Yorum Bulunamadı


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003577798

iletişim : editor@kimokur.com