::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
MESCİDİ AKSA’DAN YOLA ÇIKARAK...
Dilek Buz
 


Mescidi Aksa, İsa nebiden yaklasık bin yil önce Davut ve Süleyman nebi döneminde inşa edilmiş yerleşim ve ibadet alanlarıdır. Tarih boyunca defalarca yıkılıp tekrar inşa edilmiştir. Burası nesiller boyu ibadet edilen bir alan olarak kalmıştır. Son olarak, halife Ömer döneminde bugüne kadar dayanan camisi inşaa edilmiştir. Sonraki halifeler doneminde de diğer eski yapılar tamamen elden gecirilerek son hali verilmistir. 


 


İlk inşaasından sonra Zekeriya, Yahya, İsa gibi nebilere de ev sahipliği yapan mabedlerin/mescidlerin merkezi olan Kudüs şehri ve özelde Mescidi Aksa, tarihi ve sembolik anlamları bakımından Müslümanlar için ayrı bir değere sahiptir. Mescidi Aksanın Müslümanlar için Kabeden önce ilk/gecici kıblegah olduğu görüşleri de mevcuttur. Ancak Allah’a ibadet için yapılan ilk mabedin Kabe olduğunu ifade eden Ayeti Kerimeyi gözönünde bulundurursak bu görüşün doğru oluşu tartışmalıdır. (Ali İmran 96/97)


 


Yine de İsra ve miraç olayında Rabbimiz Mescidi Aksa’yı anarak değerini tescillemiştir.


 


Tarih boyunca Kudüs ve civarının kendilerine  Allah tarafından vadedilmis topraklar olduğunu iddia ederek zapdetmeye çalışan Yahudiler, yoldan çıkmış ve insanlık için en belalı/şerli millet olarak tanımlanmıştır. Ve bugün Yahudiler yine şerli bir iş peşindeler. Sapkınlık ve taşkınlık ederek Mescidi Aksa’ya ve içinde ibadet eden insanlara saldırı halindeler.


 


Peki ne yapmalı?


 


Halihazırda yapılan siyasi manevralar, protestolar, Stk’lar bazında yapılan baskılar inşallah kısa vadede sonuç verir. Allah’a ibadet için yapılan her mescit gibi; İslam toprağı olan Kudüs ve Mescidi Aksa’nın savunulması, korunması her müslüman için kuşkusuz bir görevdir. Ama unutulmamalıdır ki; yeryüzünün tamamı Allah’ın arzıdır ve bu mücadele tüm arzda tüm insanlık sathında yaşanmalı ve sürdürülmelidir. İlimden sanata, fenden edebiyata, ahlaktan siyasete kadar bu heyecan korunmalıdır. Ancak işte o zaman Kabemiz, Mescidi Aksamız, yeryüzündeki diğer tüm mescitlerimiz ve ötesi tüm insanlık alemi kurtulacaktır.


 


Dualarımız ve heyecanımız daim olur inşallah.  

YORUMLAR
Allah kitabında yahudileri anlatmış ve nasıl mücadele edilmesine dair sınırlar koymuş fakat bu kitap hala güzel okuma yarışmalarından kurtulup güzel anlaşılma safhasına gelemediğinden yahudi ile mücadelesi kaybedilmeye mahkumdur.
Toplu seanslar halinde yapılan dualar islam ümmetinin aczinin itirafıdır bence...

esra
anonim 14.5.2021 23:09:26
Toplu halde dualar acziyetti ama artık yerini yavaş yavaş öfkeye, nefrete, hakarete, çirkin sözlere, hamasete, milliyetçi duygulara, aşırılığa bırakıyor maalesef. İslam itikadını ve yöntemlerini bilmeyen heyecanlı ve yönlendirilen kalabalıklar, bazen sokaklarda bazen de sosyal medyada slogan atip rahatlıyor. Ne dini hayata taşımak kalıyor, ne küffar geri adım atıyor ne de gerçek hedeflerden biri inciniyor... Böylece yorulan çenemiz kaybeden biz oluyoruz.... Teşekkür ederiz yorumlarınız için Esra hanım.
Dilek buz.
anonim 15.5.2021 14:56:09

 


::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003782078

iletişim : editor@kimokur.com