Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
 PORTRELER
MALKOLM X Portre Resmi
BİYOGRAFİ

Malcolm X (Malcolm Little), 19 Mayıs 1925’te ABD’nin Nebraska eyaletinde Omaha şehrinde doğdu. Annesi Louise Norton Little, ailenin sekiz çocuğuyla ilgilenen bir evhanımıydı. Babası Earl Little, sözünü sakınmayan bir Baptist vaiz ve Siyah Milliyeçi lider Marcus Garvey destekçisiydi. Earl Little’ın sivil haklar eylemleri beyaz ırkçı Black Legion örgütünden ölüm tehditleri almasına neden oluyordu, bu nedenle aile Malcolm’ın 4. yaşgününden önce iki kere taşınmaya zorlandı.

"Annem bana hamileyken, daha sonra anlattığına göre, kukuletalı bir grup Ku Klux Klan elemanı evimize saldırdılar. Çiftelerini ve tüfeklerini ateşleyerek, babamın dışarı çıkması için bağırdılar."

Little’ın Legion örgütünden sıyrılma çabalarına karşılık, 1929’da Lansing, Michigan’daki evleri yerle bir edildi. İki yıl sonra, Earl’ün cesedi kasabanın tramvay raylarında bulundu. Polis, her iki olayı da kaza olarak niteledi, ama Little ailesi, Black Legion üyelerinin sorumlu olduğundan emindi. Kocasının ölümünden birkaç yıl sonra Louise duygusal çöküntü yaşadı ve akıl hastanesine yatırıldı. Çocukları çeşitli yetimhaneler ve bakımevlerine gönderilerek birbirlerinden ayrıldılar.

Büyüme Çağı:

Malcolm zeki ve dikkatli bir öğrenciydi. Lise birinci sınıfı, sınıf birincisi olarak bitirmişti. Ancak, sevdiği bir öğretmeninin, Malcolm’ın avukat olma hayallerinin "bir zenci için gerçekçi olmadığını" söylemesi üzerine, okula olan ilgisini kaybetti. Okuldan ayrıldı, Boston ve Massachusetts’te birkaç sıradan işte çalışarak biraz zaman geçirdi ve daha sonra ufak tefek suçlar işlediği New York, Harlem’e gitti. !942’de Malcolm, çeşitli uyuşturucu, fuhuş ve kumar şebekelerini yönetiyordu.

"Hayatımın erken dönemlerinde öğrendim ki eğer bir şeyi istiyorsan, biraz gürültü yapsan iyi olur."

Sonunda Malcolm ve dostu Malcolm "Shorty" Jarvis, Boston’a geri döndüler. 1946’da hırsızlık suçlamalarıyla tutuklanıp mahkum edildiler ve Malcolm 10 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Okuldaki günlerine geri dönerek, zamanını eğitimini ilerletmeye harcadı. Malcolm’ın kardeşi Reginald!ın ziyareti ve kendsinin İslamiyet’e girdiğini anlatması işte bu kendi kendine aydınlanma döneminde gerçekleşir. Reginald, dini bir örgüt olan Nation Of Islam’a üyeydi (NOI).

Malcolm, merak içinde, NOI lideri Elijah Muhammed’in öğretilerini incelemeye başladı. Muhammed, beyaz toplumun, Afro-Amerikalıların kendilerini geliştirmelerinden ve siyasi, ekonomik ve sosyal başarı elde etmelerinden alıkoymaya çalıştığını öğretiyordu. Diğer amaçlarının yanında, NOI, kendilerine ait, beyaz insanlardan arındırılmış bir eyalet (devlet) için de savaşmıştı. 1952’de şartlı tahliye edilmesinden itibaren, Malcolm yeni soyadı "X" ile sadık bir takipçi oldu. ("Little" soyadının bir köle ismi olduğuna karar verdi ve "X" harfini kaybolmuş kabilesinin ismini simgelemesi için seçti)

Doğuştan Lider:

Konuşkan ve zeki, Malcolm, Nation Of Islam vaizi ve milli sözcüsü olarak atandı. Elijah Muhammed onu ayrıca Detroit, Michigan ve Harlem gibi şehirlerde yeni camiler kurmakla görevlendirdi. Malcolm, NOI’ın mesajını Ülke çapında iletmek için gazete köşelerini, radyoyu ve televizyonu kullandı. Karizması, gayreti ve inandırıcılığı şaşırtıcı sayıda yeni üyeyi cezbetti. Malcolm, NOI üye sayısının 1952’de 500’den, 1963’te 30000’e ulaşmasında büyük rol oynamıştı.

Malcolm’ı çevreleyen kalabalıklar ve ihtilaf, medyanın ilgisini çekti. 1959’da Mike Wallace ile birlikte, "The Hate That Hate Produced" (Nefretin ürettiği nefret) isimli bir haftalık bir tv programı gerçekleştirdi. Program NOI ilkelerini açıkladı ve Malcolm’ın örgütün en önemli liderlerinden biri olarak ortaya çıkışını inceledi. Programdan sonra, Malcolm, şöhretinin, akıl hocası Elijah Muhammed’le çakıştığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldı.

1960’ların başında, ırksal gerilimler artarak yükselmişti. Malcolm’ın parlak kişiliği medyanın yanısıra hükümetin de dikkatini çekti. NOI üye sayısı artmaya devam ederken, FBI ajanları örgüte sızdı (Hatta bir tanesi Malcolm’ın korumalığını yaptı) ve grubun eylemlerini gözlemlemek için gizlice gözetleme aletleri yerleştirdiler.

Bir İman İmtihanı:

Malcolm’ın imanı, 1963’te sivil haklar hareketinin tepesine yıkıcı bir darbe indirdi. Akıl hocası ve lideri Elijah Muhammed’in, NOI örgütü içerisinden 6 kadınla gizlice ilişkiye girdiğini öğrendi. Bu yetmezmiş gibi, bu ilşkilerin çocuklarla sonuçlandığını da buldu.

"Eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzmanlığım yok... Ama samimiyim ve benim samimiyetim benim kimliğimdir."

NOI’a katıldığından beri Malcolm katı bir şekilde Elijah Muhammed’in öğretilerine bağlı kalmıştı - 1958’de Betty Shabazz’la evlenene kadar bakir kalması da dahil. Malcolm, Muhammed’in, ilişkilerini ve gayrımeşru çocuklarını örtbas etmesi isteğini reddetti. Adeta yaşayan bir peygamber olarak kabul ettiği Muhammed’in aldatmasından derinden yaralanmıştı. Malcolm ayrıca NOI’a katılmalarına neden olduğu kitleler için de suçluluk duyuyordu, ki bu kurumun artık gözardı edilemeyecek kadar çok sayıda yalanlar üzerine kurulmuş olan sahtekar bir örgüt olduğunu hissediyordu.

Şok edici keşfinden kısa bir süre sonra, Malcolm, başkan John F. Kennedy suikastiyle ilgili bir açıklamasından dolayı eleştiri aldı: "(Kennedy) Hiçbir zaman, tavukların sonunda tünemek için geri döneceğini hesap edemedi" demişti Malcolm. Bu açıklamasından sonra, Elijah Muhammed, Malcolm’ı 90 gün süreyle "susturdu". Halbuki, Malcolm başka bir nedenden dolayı susturulduğundan şüphe ediyordu. Mart 1964’te Malcolm, NOI ile olan ilişkisini feshetti ve kendi dini örgütünü kurmaya karar verdi: Birleşik Müslüman Camii (The Muslim Mosque, Inc.)

Yeni Bir Uyanış:

Aynı yıl Malcolm, Hacc yolculuğu için Mekke’ye gitti. Gezi, hayatını değiştirdi. İlk defa, Malcolm düşüncelerini ve inançlarını farklı kültürlerle paylaştı ve tepkilerin aşırı derecede olumlu olduğunu gördü. Geri döndüğünde "kardeşlerim dediğim sarı saçlı, mavi gözlü adamlarla" tanıştığını söyledi. Birleşik Devletlere, birleşme üzerine yeni bir bakış açısı ve gelecek için yeni bir umutla döndü. Artık Malcolm konuştuğunda, sadece Afro-Amerikalılara vaaz etmiyor, bütün ırklara mesaj veriyordu.

"İnsan hakları, doğuştan gelen şeylerdir. İnsan hakları sizin Allah vergisi haklarınızdır. İnsan hakları dünya üzerindeki bütün milletler tarafından kabul edilen haklardır."

Malcolm NOI’daki görevinden istifa edip Elijah Muhammed’i tanımadığını ifade edince, ikisinin arasındaki ilişkiler gitgide gerginleşti. NOI’daki gizli FBI muhbirleri Malcolm’ın suikaste uğrayacağını yetkililere bildirdiler (Hatta bir gizli memur Malcolm’ın arabasına bomba yerleştirilmesine yardım etmekle görevlendirilmişti).

Tekrar eden suikast teşebbüslerinde sonra Malcolm nadiren korumalarından ayrı dolaşır oldu. 14 Şubat 1965’te Malcolm, Betty ve 4 kızlarının yaşadığı New York, East Elmhurst’teki evleri bombalandı. Allah’tan, aile fiziki yara almadan kurtuldu.

"X" Mirası:

Bir hafta sonra, ne yazık ki, Malcolm’ın düşmanları acımasız teşebbüslerinde başarılı oldular. 21 Şubat 1965’te Manhattan Audubon Salonunda bir konuşma toplantısında, üç tetikçi Malcolm sahnedeyken saldırdı. Yakın mesafeden 15 kere vurdular. 39 yaşında New York Presbiteryen Hastanesine giderken hayatını kaybetti.

"Özgürlük savunmasındaki güç, zorbalık ve zulüm namına kullanılan güçten büyüktür, çünkü güç, gerçek güç, bizim aksiyon, uzlaşmaz aksiyon üreten inancımızdan gelir."

Malcolm’ın 27 Şubat 1965’te, Harlem’de, Faith Temple Church Of God In Christ kilisesindeki cenaze törenine 1500 kişi katıldı. Törenden sonra arkadaşları, mezarkazıcılardan kürekleri aldılar ve Malcolm’ı kendileri gömdüler.

O yılın sonuna doğru, Betty ikiz kızlarını doğurdu.

Malcolm’ın katilleri, Talmadge Hayer, Norman 3X Butler ve Thomas 15X Johnson Mart 1966’da birinci dereceden cinayetle mahkum oldular. Üç adam da NOI üyesiydi.

Malcolm X’in mirası, sayısız belge, kitap ve filmler aracılığıyla, nesilden nesile aktarıldı. Yönetmen Spike Lee 1992’de beğenilen filmi "Malcolm X"i yayınladığında muazzam bir ilgi yeniden canlandı. Film, en iyi aktör (Denzel Washington) ve en iyi kostüm tasarımı dallarında Oskar’a aday gösterildi.

Malcolm X’in mezarı New York, Hartsdale’de Ferncliff Mezarlığındadır.

::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003535523

iletişim : editor@kimokur.com