Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
 PORTRELER
ABDULKADİR UDEH Portre Resmi


"Bana şehadeti nasip eden ALLAH’a şükrediyorum. Şunu bilin ki benim kanım sizin inkilabınızı boğacaktır."

1954 yılında Şehid edilen Abdulkadir Udeh, 1930’da Kahire üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştu. Mezuniyetinden sonra sırasıyla hakimlik ve savcılık yapan Udeh’in meslek arkadaşları arasında üstün bir yeri vardı. Abdulkadir, Elirhabi zamanında hakimlik yaparken İhvan-ı Müslimini ortadan kaldırmak için bir çok davalar askeri mahkemeye verilmişti. Fakat Abdulkadir bütün davalarda beraat vermişti. 1951’de İhvanın ısrarı ile resmi görevi bırakarak ihvan saflarında göreve devam etti. Abdulkadir Udeh, Cemal Abdunnasır’a suikast girişimiyle suçlanmıştı. Halbuki onun idamına sebep, bu değildi. Peki Udeh’in şehid edilmesinde hangi sebepler rol oynamıştı.

1.Abdulkadir Udeh, İhvanı Müslimin ile Cemal Abdunnasır arasındaki ihtilaflarda arabuluculuk ediyordu. Cemal Abdunnasır, Udeh’i İhvanın vekili olarak görüyordu.

2.1954 ’de Udeh, Abdunnasır’a İhvanın kapatılmaması için nasihatta bulunarak, eğer kapatılırsa İhvana bağlı gençlerin liderlerinden izinsiz herhangi bir harekette bulunabileceklerini söyledi. Bunun üzerine Abdunnasır :

- İhvanın sayısı ne kadardır? diye sordu.

-İki veya üç milyon.

-İhvanın sayısı yedi milyon olsa bile, ben halkın üçte birini gözden çıkarabilirim.

-Bir kişinin hayatına yedi milyon. Bu senin yanına kalmaz!

İşte Abdulkadir Udeh’in idam edilmesinden en büyük sebeplerinden biri budur. Bir diğer sebep de Abdunnasır İngilizlerle imzalanmış bir anlaşmanın kanuni yönünü hazırlamasını istemiş ama Udeh bunu kabul etmemişti.

Şehid Abdulkadir Udeh, 1954 yılında beş arkadaşı ile birlikte idam edilirken "Ben ALLAH ile görüşmeye gidiciyim. Onun için ister yatağında ister savaş alanında, isterse esir veya hür olarak öleyim hiç mühim değil." Daha sonra orada hazır bulunanlara dönerek :

"Bana şehadeti nasip eden ALLAH’a şükrediyorum. Şunu bilin ki benim kanım sizin inkılabınızı boğacaktır." demiştir. Rabbim şehadetini kabul etsin.

::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003531931

iletişim : editor@kimokur.com