Gezinti Bağlantılarını Atla
::Haftanın Gündemi
Allah islam ümmetine iman, akıl, ahlak, imkan ve sonunda da nice gerçek bayramlar nasip eder inşallah. İyi bayramlar.

::Ziyaretci Defteri
Tebrik ederiz
10.11.2020 17:19:55

Tebrik ederiz

İmtek Mühendislik

Merhaba Web Siteniz hem içerik yönünden hemde tasarım yönünden çok güzel olmuş. Başarılar dileriz.


Tüm ziyaretci notları için tıklayınız >
::Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre::Arama
Aramak istediğiniz ifadeyi metin kutusuna giriniz ve bir kategori seçtikten sonra ARA butonuna tıklayınız.
 PORTRELER
ŞEHİD İSMAİL RACİ EL FARUKİ Portre Resmi


27 Mayıs 1986 Salı… Büyük İslam âlimi İsmail Raci el-Faruki ve eşi Lamia Faruki evlerinde uğradıkları bıçaklı saldırı sonucunda şehit edilmişti.

27 Mayıs 2009 Çarşamba 17:43

O ne doğunun ne batının adamıydı!!

27 Mayıs 1986 Salı… Büyük İslam âlimi İsmail Raci el-Faruki ve eşi Lamia Faruki evlerinde uğradıkları bıçaklı saldırı sonucunda şehit oldular.

Bugün şehadetlerinin 23.yıldönümünde İsmail Raci el-Faruki’yi kısaca hatırlayalım.

1 Ocak 1921 Filistin’de dünyaya geldi. Babası Abdulhüda Faruki İslami ilimlerde derin bilgiye sahip bir kadıydı. İsrail işgali ile beraber akrabalarının birçoğu ile Lübnan Beyrut’a iltica ettiler. 1926 Fransız Dominik Kolejinde eğitimine başladı.1936′da Amerikan Üniversitesi Bilim ve Sanat Fakültesine başladı. Felsefe dalında lisansını alıp mezun oldu ve ülkesinin devlet yönetiminde yer almak için Filistin’e döndü. 1948 istilası ile İsrail’e karşı harekete geçti ve ülkede ki olayları gözlemlemeye başladı. Ne yazık ki Müslümanlar arasındaki tefrikalaşma ve iç bölünme ile hayal kırıklığına uğrayan Faruki Amerika’ya gitmeye karar verdi. Amerika’ya gitti ve ertesi sene India Üniversitesinde mastırını yaptı.

O iyi bir müteahhitti

Amerika’da yaşadığı zaman zarfında geçimini Amerikan Kültür derneğiyle birlikte çeşitli çeviriler yaparak kazandı. Faruki aynı zamanda iyi bir müteahhit olarak çalıştı. Onun güzellik anlayışı, sanatı ve doğu tarzı dekorasyonu birçok Amerikalı müşterinin dikkatini çekti. Faruki bu alanda çok para kazanabilirdi. Fakat o bu işi sürdürmedi ve âlim olmayı tercih etti.1953 de Mısıra taşındı ve eğitim gördüğü Ezher Üniversitesinden 2. doktorasını aldı.

Kitapları..

Pakistanlı bir yazar tarafından Faruki’nin hayatını anlatan tek bir kitap vardır. Türkçeye çevirisi olmayan bu kitap Faruki’nin;

1980′de Temple Üniversitesinde başlattığı dava hareketinden

Müslüman Öğrenciler Derneğine,

Müslüman Sosyal Bilimciler Derneğine,

Amerikan İslam Üniversitesine ve

Uluslararası İslam Düşünce Enstitüsüne yaptığı katkılardan bahseder.

Ve şüphesiz Faruki çiftinin İslam âlemine en güzel armağanı ‘İslam Kültür Atlası’dır.

Bilginin İslamileştirilmesi ve İslam Aydınlatıyor Faruki’nin Türkçeye çevrilen diğer iki kitabı.

İsrail düşmanı olması ve suikast..

Faruki Siyonizm karşıtıydı. Filistin ulusal davası ve Siyonizm arasındaki tarihi anlaşmazlığa İslami bir perspektiften bakarak İsrail’i parçalamanın İslam topluluğu için hem dinsel bir yükümlülük(farz-ı kifaye),hem de gücü yeten her yetişkin Müslüman için kişisel bir yükümlülük (farz-ı ayn) olduğuna inandı. Bunu Siyonist devlete karşı kutsal savaş yani (cihad) olarak adlandırdı. Amerikan İsrail lobisinin resmi bülteni Yakın Doğu Raporu tarafından Faruki ‘İsrail’i yıkmak isteyen adam’ olarak adlandırıldı. Darusselamın Hebrew Üniversitesinde onun fikirlerini konu alan bir konferans düzenlendi. Konferansın son önergesinde Faruki İsrail’in ‘en tehlikeli düşmanı’ olarak tanımlandı.

Çiftin cinayetinden 2 hafta önce Village Voice gazetesinin ön sayfasında Yahudileri Müdafaa Derneği New York başkanı Victor Vancier’in ”Ünlü Filistinli Amerikan profesörün susturulması” planından bahsetmesi bu cinayetin ardında Siyonistlerin olduğu yönünde ciddi şüphe uyandırmaya yetti.

23 yıl önce bugün

27 Mayıs Salı 1986′da İsmail Raci el-Faruki ve eşi uğradıkları suikasttan 3 gün sonra Cuma günü 4.000′den fazla Müslüman Sister Clara Okulunda ve Muhammed Mescidinde 47. Caddede Wyalusing sokağında cenaze töreni için toplandılar. Faruki’nin zamanında bayram namazı kıldırdığı cami bu çifte veda etmeye gelen insanlarla dolup taştı.

Kuzey Amerika’daki bütün cemaat liderleri, Dünya Müslümanlarının ileri gelenleri, büyükelçiler, dini organizasyonların temsilcileri ve büyük bir Müslüman topluluk cenazede hazır bulundular. Cuma namazından sonra onlarca konuşmacı tarafından verilen demeçlerde İsmail el-Faruki evrensel bir şahsiyet, sevgili bir baba, dünyayı daha yaşanır hale getiren adam şeklinde adlandırıldı.

::Bir Portre
[HyperLink1]
ANNEMARİE SCHİMMEL 1922-2003
devamı >
::Bir Ayet


::Hikmetli Bir Söz
Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin. Hadis (Müslim)

::Ne Okuyalım
Mustafa Kutlu tarafından yazılan "Ya Tahammül Ya Sefer" isimli eser...Ziyaret Edilme Sayısı : 003531918

iletişim : editor@kimokur.com